Logo Polskiego Radia
Trójka
Ewa Dryhusz 25.08.2012

Zaufanie do greckich elit jest bardzo małe

- Spotkania premiera Grecji z prezydentem Francji i kanclerz Niemiec mają na celu tak naprawdę nieformalne ustalenie tego, co się stanie na najbliższym szczycie Unii Europejskiej w październiku - mówi dr Robert Zmiejko, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
Francois Hollande (P) i Antonis Samaras (L)Francois Hollande (P) i Antonis Samaras (L)PAP/EPA/STEPHANE REIX

Premier Grecji Antonis Samaras spotkał się w sobotę w Paryżu z prezydentem Francji, prosił o to samo, o co w piątek prosił kanclerz Merkel, czyli o wydłużenie okresu wprowadzenia reform finansowych w Grecji o dwa lata. Grecja musi zaoszczędzić ogółem 13,5 mld euro obecnie do roku 2014, Samaras chce, aby wydłużyć ten czas do 2016 roku, bo inaczej jak twierdzi gospodarka Grecji po prostu się rozpadnie.

- Grecja od wielu lat oszukiwała urzędników europejskich do tego stopnia, że zaufanie do greckich reform i greckich elit jest bardzo małe - mówi dr Robert Zmiejko. Ekonomista podkreśla, że warto też zwrócić uwagę na drugą stronę medalu i pamiętać, że w wielu państwa europejskich liczących się w strefie euro odbędą się niebawem wybory parlamentarne: we wrześniu w Holandii, gdzie populistyczne poglądy zaczynają przeważać w kampanii wyborczej i najważniejsze wybory w 2013 roku w Niemczech, gdzie niewykluczone, że koalicja rządząca może przegrać z SPD.

Gość Dariusza Rosiaka przekonuje, że na okres wakacji pozostawiono nierozstrzygnięte kwestie zadłużenia Europy, problemy wynikające z recesji i kwestię dotyczącą stanu bezrobocia w Europie. - Jest szereg problemów, które zostały przełożone o te kilka miesięcy i które muszą jak najszybciej zostać rozwiązane bądź uregulowane tak, aby określić pewną wizję i strategię na najbliższe lata - mówi ekspert. I choć premier Grecji otrzymał odmowne odpowiedzi w sprawie przesunięcia czasowego reform, niewykluczone, że na październikowym spotkaniu szczytu UE jednak Grecja jednak otrzyma to wsparcie.

W audycji także:

- o zmarłym niedawno jednym z najwybitniejszych współczesnych przywódców Afryki, premierze Etiopii Melesue Zenawim - rewolucjoniście, dyktatorze, twórcy ogromnego sukcesu gospodarczego swojego kraju i sprytnym dyplomacie, dzięki któremu Etiopia w ciągu dwóch dekad wyrosła na regionalną potęgę opowiada dr Błażej Popławski, afrykanista z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Anders Breivik skazany na 21 lat więzienia. Żałuje tylko jednego: że nie zabił więcej osób. Czego dowiedzieli się o sobie Norwegowie przy okazji wstrząsającej historii i procesu mordercy 77 ludzi? – zastanawiał się Dariusz Rosiak w rozmowie z Marcinem Fronią, dyrektorem Fundacji naukowej Norden Centrum;

- Amerykańska Agencja Antydopingowa odebrała Lance’owi Armstrongowi 7 tytułów najlepszego kolarza Tour de France – z Waszyngtonu Marek Wałkuski.

- Agata Kasprolewicz z redakcji międzynarodowej Polskiego Radia przygotowała materiał o nowej dyscyplinie - rzucie telefonem komórkowym, w których to mistrzostwach świata prym wiodą Finowie;

- o robotach konstruowanych na wzór ciał zwierząt informacje zebrał nasz korespondent naukowy Rafał Motriuk.

Na "Raport o stanie świata" zapraszamy w każdą sobotę tuż po godzinie 15.

(ed)