Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Kamińska 24.01.2013

”Wkrótce będzie konstytucja służby zdrowia”

Opozycja złożyła wniosek o wotum nieufności pod koniec roku, bo oczekiwała, że z początkiem 2013 roku będą problemy – mówił w ”Pulsie Trójki” Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (L) i wiceminister zdrowia Sławomir Neumann (P) w czasie sejmowej debaty nad wnioskiem PiS o wotum nieufności wobec ministra zdrowiaMinister zdrowia Bartosz Arłukowicz (L) i wiceminister zdrowia Sławomir Neumann (P) w czasie sejmowej debaty nad wnioskiem PiS o wotum nieufności wobec ministra zdrowia PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia (PO) i Marek Balicki (SLD), były wiceminister zdrowia w "Pulsie Trójki"
Czytaj także

Marek Balicki (SLD), były wiceminister zdrowia mówił w ”Trójce”, że w pierwszym roku tej kadencji rządu PO-PSL, widoczne jest obniżenie się pewnych wskaźników w ochronie zdrowia. Jak stwierdził Marek Balicki – według niezależnych badań kolejki do lekarzy w szpitalach wydłużyły się o 10 dni, po raz pierwszy od 7 lat zaczęło narastać przeterminowane zadłużenie szpitali (takie, po które może przyjść komornik). Ustawa refundacyjna przyniosła oszczędności NFZ, ale pacjenci muszą więcej płacić na leki – powiedział Balicki.

Sławomir Neumann , wiceminister zdrowia bronił listy – zaznaczył, że udało się wpisać na nią nowocześniejsze leki. Dodał, że ceny leków w Polsce spadły. Resort chce wprowadzić nowelizację ustawy refundacyjnej, ale dotyczy ona tylko biurokratycznych utrudnień. Neumann dodał, że niedługo będzie można policzyć, jakie faktycznie finansowe skutki miała ustawa dla pacjentów, dla NFZ, dla farmaceutów.

Marek Balicki przyznał, że wiele cen leków uległo obniżeniu. Zaznaczył, że mimo tego pacjent w wielu przypadkach dopłaca więcej. Wiele leków kiedyś refundowanych, jest na receptach płatnych w 100 procentach. Balicki zgodził się z opinią, że debata nad wotum nieufności i odrzucenie go wzmacnia na pewien czas ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Według niego premier Donald Tusk powinien odwołać tego ministra.

Sławomir Neumann odpowiedział, że premier ocenia ministrów na bieżąco. Dodał, że opozycja złożyła wniosek pod koniec roku, bo oczekiwała, że z początkiem 2013 roku będzie problem z systemem weryfikacji ubezpieczonych eWUŚ, z kontraktami przychodni i szpitali, ale się zawiodła. Polityk zapewnił, że Arłukowicz jest dobrym ministrem. Tłumaczył, że resort wprowadza od kilku lat zmiany ochronie zdrowia w sposób ewolucyjny, a ”podwaliny położono w poprzedniej kadencji”. - Są przyjęte założenia do zmian w NFZ, bardzo mocno zmieniający system ochrony zdrowia – powiedział. Dodał, że trzeba iść ścieżką legislacyjną, stąd na razie to założenia, nie ustawa, ale według niego terminy nie są zagrożone. Za kilka tygodni przyjęte będą założenia zmieniające ustawę refundacyjną, które poprawią „biurokratyczne” przeszkadzające elementy. Jak dodał, dowodzi to, iż można wprowadzać głębokie zmiany, potem analizować je w spokoju. Neumann mówi, że są przyjęte założenia do ustawy o zdrowiu publicznym, swego rodzaju konstytucji tej dziedziny. Resort chce też ratować szpitale kliniczne i instytuty badawczo-naukowe, i to też jest przygotowane i niedługo będzie przedstawione.

Marek Balicki zauważył, że Arłukowicz powinien przedstawić krok po kroku plan, harmonogram działań w resorcie, a tego nie zrobił i ”co chwilę ma nowe pomysły”.

Rozmawiała Beata Michniewicz

Gośćmi audycji byli Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia (PO) i Marek Balicki (SLD), były wiceminister zdrowia

agkm