Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Przerwa 21.11.2013

Rekonstrukcja rządu sukcesem? "Poczekajmy na program"

Po rekonstrukcji rządu mamy sześciu nowych ministrów. W Radzie Ministrów nie ma już m.in. Jacka Rostowskiego, Barbary Kudryckiej, Joanny Muchy, Michała Boniego. Według premiera zmiany były spowodowane potrzebą nowej energii. Wymiana ministrów poprawi notowania rządu?
Nowy odsłona rządu Donalda TuskaNowy odsłona rządu Donalda TuskaPAP/Radek Pietruszka

Czy wymiana ministrów poprawi notowania rządu? Zdaniem posła PO Adama Czerwińskiego energia wyzwolona z nowopowołanych ministrów przyczyni się do zrealizowania zadań, które stoją przed rządem. - Te dwa kolejne lata są kluczowe, dlatego, że chcemy zrealizować to, co sobie zakładaliśmy - powiedział gość audycji Kuby Strzyczkowskiego.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

- Najbardziej liczę na zastrzyk finansów, który przed nami i którym będzie dysponować wicepremier Elżbieta Bieńkowska. Kluczem do sukcesu tego gabinetu będzie przygotowanie Polski na zagospodarowanie pieniędzy, które pochodzą z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-20. Chodzi o ponad 400 mld złotych - mówi Czerwiński.

Rekonstrukcja rządu. Czytaj więcej>>>

- Koncentrujemy się na omawianiu personaliów, ale nic nie wiemy o programie rządu - odpowiada poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk. Według niego premier obiecuje, że przedstawi program za kilka dni, a powinno być odwrotnie. Najpierw Donald Tusk powinien ogłosić co będzie robił w ciągu najbliższych dwóch lat i do tego dobrać odpowiednich ludzi.

- To jest sprawa postawiona na głowie. Wiele z tych osób przypadkowo odpowiada za resorty. Przykład? Joanna Kluzik-Rostkowska, która zajmowała się sprawami społecznymi, ale nie edukacją. Ma dzieci w wieku szkolnym, jednak to trochę za mało, żeby kierować ministerstwem Edukacji - twierdzi Kuźmiuk.

- Matusz Szczurek (kandydat na ministra finansów) kilkanaście lat pracował w zagranicznym banku, który ma jeden z największych otwartych funduszu emerytalnych. I teraz przechodzi z tego banku do zawiadywania polskimi finansami. To jest niebezpiecznie, bo on jest w konflikcie interesów. Mam bardzo poważne obawy, że w tym rządzie minister finansów będzie reprezentował interesy sektora finansowego, a nie zwykłych Polaków - podsumował poseł PiS.

Jednak według posła Czerwińskiego rosnące inwestycje, eksport czy zwiększona konsumpcja wewnętrzna to pierwsze jaskółki, które zwiastują wiosnę. - Polacy jeszcze nie czują efektów wzrostu, ale niedługo je poczują - powiedział poseł PO.

W dyskusji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: Wiesław Gałązka (specjalista ds. wizerunku - Dolnośląska Szkoła Wyższa), Rafał Chwedoruk (Instytut Nauk Politycznych UW), Sławomir Kopyciński (poseł Twojego Ruchu), Łukasz Lipiński (dziennikarz Gazety Wyborczej).

Komentarze do audycji można dodawać na naszym profilu na Facebooku "Trójka - Program 3 Polskiego Radia".