Logo Polskiego Radia
Trójka
Katarzyna Karaś 18.09.2014

Kobieta u szczytu władzy to wciąż rzadkość

Kobiety na stanowiskach kierowniczych radzą sobie nie gorzej od mężczyzn, ale wciąż na tym "najwyższym szczeblu" jest ich niewiele.
Kobieta u szczytu władzy to wciąż rzadkośćwagg66/sxc.hu/cc
Posłuchaj
  • Kobieta u szczytu władzy to wciąż rzadkość (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Czytaj także

Jak wynika z różnych badań, kobiety są tak samo przedsiębiorcze jak mężczyźni. Tak samo radzą sobie z zarządzaniem. Szefowe są chwalone przez swoich podwładnych, ale mają też opinię bardzo wymagających.
- 37 procent przedsiębiorstw jest kierowanych i należy do kobiet, jeżeli chodzi o strukturę właścicielską. To świadczy o tym, że kobiety są przedsiębiorcze. Potrafią sobie radzić z wychowywaniem dzieci, prowadzeniem domu i rozwijaniem własnej działalności gospodarczej - mówi w psycholog dr Małgorzata Kluska-Nowicka z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

Zdaniem Kai Kwaśniewskiej z Europejskiego Forum Właścicielek Firm, w tej chwili nie ma już różnicy w postrzeganiu szefowych kobiet i szefów mężczyzn. - I kobiety, i mężczyźni działają w takim samym środowisku biznesowym. Muszą się zmagać z takimi samymi problemami i wyzwaniami. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, umiejętności - ocenia.
Według dr Ewy Łabno-Felęckiej, dyrektor komunikacji Mercedes-Benz Polska, nasz świat jest trochę męski, szczególnie świat biznesu. - Kobiety wnoszą do tego świata zupełnie inne umiejętności menadżerskie, dążą do harmonii, pracy zespołowej - uważa.
Także dr Kluska-Nowicka zwraca uwagę na to, że kobietom łatwiej stosować pewne miękkie narzędzia wywierania wpływu, techniki perswazyjne, które powodują, że zyskują zaufanie zespołu, którym kierują. A to z kolei, w długim okresie czasu, zapewnia efektywność firmy.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotował Mariusz Krzemiński.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.
(kk/mk)