Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Przerwa 24.09.2014

Kontrowersje wokół ustawy o leczeniu niepłodności

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy o in vitro. Zdaniem lekarzy-specjalistów projekt zawiera wiele kontrowersyjnych pomysłów i luk prawnych. Czy zatem taka ustawa jest w ogóle w Polsce potrzebna?
Kontrowersje wokół ustawy o leczeniu niepłodnościGlow Images/ East News

Według Jarosława Katulskiego (poseł PO, sejmowa Komisja Zdrowia) z punktu widzenia pacjentów można powiedzieć, że ustawa nie jest potrzebna, bo procedurę in vitro w Polsce przeprowadza się bez niej i to z olbrzymim powodzeniem. - Mamy kliniki, które potrafią wykonywać in vitro ze skutecznością niespotykaną w innych krajach. Z drugiej strony mamy program rządowy, który gwarantuje częściową refundację kosztów. Bardzo dużo osób z tego skorzystało i narodziły się już dzieci - mówi.

- Jednak obligują nas pewne przepisy międzynarodowe, głównie unijne, do tego, żebyśmy w końcu uregulowali te kwestie. Tak ważny i delikatny problem powinien być uregulowany prawnie - dodaje gość Kuby Strzyczkowskiego.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Zdaniem dr Piotra Lewandowskiego z Kliniki Leczenia Niepłodności "Novum" in vitro nie leczy niepłodności, ale pozwala obejść przyczyny, które do niej prowadzą. - Dlatego czasami nawet możemy zaryzykować twierdzenie, że leczy. Bo mamy ponad 100 ciąż będących efektem tego, że kobiety wcześniej zaszły w ciążę dzięki in vitro - mówi gość audycji "Za, a nawet przeciw".

Dr Lewandowski dodaje, że taka ustawa jest potrzebna. - Powinna dać prawo do leczenia każdej grupie pacjentów, czynić leczenie bezpiecznym i zgodnym z rekomendacjami światowych towarzystw. Na świecie ustawy i regulacje są już dawno wypracowane. Nie musimy przełamywać lodów, możemy kierować się tym, co inny mądrzy od 30 lat wymyślają. I koniecznie konsultować to ze specjalistami, np. z Polskim Towarzystwem Medycyny Rozrodu i sekcją Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

W dyskusji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: Anna Krawczak (przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierana Adopcji "Nasz bocian"), Tomasz Szelągowski (Federacja Pacjentów Polskich), Anna Pietruszka-Dróżdż (Fundacja Mama), Grzegorz Byszewski (ekspert Pracodawców RP).

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe.

(mp, ei)

Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: