Logo Polskiego Radia
Trójka
Emilia Iwanicka 11.01.2015

Gdzie są ślady po polskich Żydach? "Wystarczy położyć palec na mapie"

Młodzież biorąca udział w programie "Szkoła Dialogu" odkrywa historię swoich miejscowości, a szczególnie losy tamtejszych Żydów. Efekty badań zaskakują nawet profesjonalnych badaczy.
Program Szkoła Dialogu oparty jest na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier i niechęciProgram "Szkoła Dialogu" oparty jest na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier i niechęci Glow Images/East News

"Szkoła Dialogu" to program edukacyjny organizowany przez Fundację Forum Dialogu. W ramach programu młodzież pod kierunkiem trenerów odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie. - Trenerzy jadą do szkół nie po to, żeby moralizować czy prowadzić nudne lekcje. Na warsztatach jest dużo zgadywania i wciągającej zabawy - opowiada Zuzanna Radzik z Fundacji Forum Dialogu.

Ilość informacji, które są w stanie wydobyć uczniowie, zaskakuje nawet organizatorów programu. - Ślady po Żydach są niemal wszędzie. Śmiejemy się czasami, że wystarczy położyć palec na mapie i jeżeli jest tam jakieś miasteczko, a nawet wieś, to są tam jakieś ślady po Żydach - przyznaje gość Trójki.

Do tego dochodzi tajemnica... - Uczniowie mają poczucie, że to wiedza, którą sami odkrywają, bo nikt im tego nie powiedział. W swoich miejscowościach stają się oni ambasadorami wiedzy o Żydach, którzy współtworzyli losy danych społeczności - dodaje.

W audycji, w której tradycyjnie stawiamy zaskakujące pytania, szukaliśmy także odpowiedzi na to, jaka siła tkwi w głosie i czy ptaki mają ptasie móżdżki.

***

Tytuł audycji: Znaki zapytania

Prowadził: Marcin Gutowski
Goście:
Zuzanna Radzik (Fundacja Forum Dialogu), prof. Krzysztof Izdebski (Pacific Voice & Speech Foundation), Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego ZOO)

Data emisji: 11.1.2015

Godzina emisji: 11.05

(ei/jp)