Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Przerwa 21.05.2015

Jak skutecznie ściągać alimenty?

W Polsce jedynie kilkanaście procent rodziców płaci zasądzone alimenty! Ponad 80 proc. procent uchyla się od tego obowiązku.
Polska jest w czołówce państw Unii Europejskiej o najniższej ściągalności alimentówPolska jest w czołówce państw Unii Europejskiej o najniższej ściągalności alimentówpixabay.com
Posłuchaj
  • Czy nad problemem niepłacenia alimentów można zapanować? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czytaj także

Jakim cudem to im się udaje? Od wielu lat Polska jest w czołówce państw Unii Europejskiej o najniższej ściągalności alimentów. Płaci zatem państwo, czyli my. Zdaniem Beaty Mirskiej-Piworowicz, prezes Stowarzyszenia Damy Radę, jesteśmy wyjątkowym krajem. - Prawo jest skonstruowane w ten sposób, że jest bardzo przychylne osobom, które nie płacą alimentów. My, jako społeczeństwo, dajemy przyzwolenie na niepłacenie alimentów - twierdzi.

W jaki sposób dochodzić swoich praw? Tomasz Szambelan z Kancelarii "Michałowski, Stefański - Adwokaci" mówi, że osoba uprawniona może wystąpić do komornika o egzekucję świadczeń. - Komornik może zająć konto dłużnika, może także zająć ruchomość, czyli na przykład samochód - dodaje.

W jaki sposób dłużnicy unikają płacenia? Jak tę sprawę komentują eksperci i słuchacze? Tego można się dowiedzieć słuchając dołączonego dźwięku.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi:
Kuba Strzyczkowski
Goście:
Wiesław Kołak (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci), Janusz Faliński (prezes Fundacji Ojców Pokrzywdzonych przez Sądy), Paweł Woliński (Fundacja Mamy i Taty), Wita Meczew-Bardecka (Fundacja Sukces), Beata Mirska-Piworowicz (prezes Stowarzyszenia Damy Radę), Tomasz Szambelan (Kancelaria "Michałowski, Stefański - Adwokaci")
Data emisji:
21.05.2015
Godzina emisji:
12.05

mp/mk

Oto wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji: