Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Lipka 10.10.2017

Czy kary dla posłów i senatorów należy zaostrzyć?

Niegdyś wypowiedzi agresywne, niegrzeczne czy wulgarne określało się mianem wypowiedzi nieparlamentarnych. Biorąc pod uwagę to, na jakie wypowiedzi pozwalają sobie posłowie, określenie sens utraciło.
Posłuchaj
  • Czy kary dla posłów i senatorów należy zaostrzyć? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czytaj także

Komisja Etyki Poselskiej chce zmian w regulaminie Sejmu i zaostrzenia kar dyscyplinarnych dla posłów. Co może zaboleć? Na przykład ograniczenie służbowych wyjazdów zagranicznych i kary finansowe.

– Chcemy, by język debaty był parlamentarny i życzliwy. Ma to w końcu służyć dobru Rzeczypospolitej. Kary może nie są surowe, ale mają być przede wszystkim karami honorowymi. Zaczynamy od kar najniższych, jak zwrócenie uwagi. Ludzie różnie reagują na ukaranie, ale mam nadzieję, że działa to na wyobraźnię posłów – opowiada o pracy Sejmowej Komisji Etyki jej członek, Zbigniew Sosnowski z PSL.

Pojawiają się jednak głosy krytykujące nie tylko kary dla posłów, ale również samą Sejmową Komisją Etyki. – Jestem przeciwniczką poselskiej buńczuczności i dodatkowo nie podoba mi się ta udawana skrucha. Posłowie, jak dzieci, szukają na siłę uzasadnień swoich działań – mówi prof. Beata Łaciak.

Jak na pytanie o kary dla posłów odpowiadali nasi eksperci? Jakiego zdania byli słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Zbigniew Sosnowski (poseł, PSL, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Etyki), Paweł Grzelak (4P Research Mix), Włodzimierz Bernacki (poseł PiS z Sejmowej Komisji Etyki Poselskiej), prof. Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie), prof. Maciej Mrozowski (Uniwersytet Humanistyczno Społeczny SWPS), prof. Beata Łaciak (Instytut Spraw Publicznych)
Data emisji: 10.10.2017 
Godzina emisji: 12.08

ml/ab