Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 01.03.2013

Bohaterowie bez ojczyzny

- Wszystko, co Sowieci zrobili po wejściu do Polski objawiało ich jako agresorów, okupantów, a w gruncie rzeczy barbarzyńców. Żołnierze Wyklęci nie mieli złudzeń, nie chcieli pogodzić się z utratą niepodległości - mówi Zbigniew Gluza, prezes Ośrodka Karta.
Fragment wirtualnego pomnika Żołnierzy Wyklętych, który budują internauci na stronie www.pamiec.plFragment wirtualnego pomnika Żołnierzy Wyklętych, który budują internauci na stronie www.pamiec.pl

1 marca 2013 po raz trzeci obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych . Ten dzień zapoczątkowuje obchody Roku Żołnierzy Wyklętych , który jest projektem przygotowanym przez Fundację Niepodległości wspólnie z Fundacją Ośrodka KARTA, Instytutem Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Liczba Żołnierzy Wyklętych jest trudna do oszacowania, mówi się o 120-180 tysiącach ludzi, którzy byli w konspiracji, byli w lesie, a co najmniej połowa z nich należała do AK - wyjaśnia rzeczniczka prasowa akcji Agnieszka Uścińska . W rozmowie z Tomaszem Jeleńskim przyznała, że członkowie podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego - doświadczeni przez historię - niechętnie mówią o swoich przeżyciach nawet najbliższej rodzinie. Dlatego trudno ustalić ilu z nich wciąż żyje.

Żołnierze Wyklęci - dowiedz się więcej >>>

W archiwalnej wypowiedzi nieżyjącego już żołnierza antykomunistycznego podziemia Tadeusza Inglota można usłyszeć jak wyglądały przesłuchania i wydawanie wyroku, a Dominik Héjj z Ośrodka Karta mówił o okresie, w jakim Żołnierze Wyklęci byli prześladowani. Posłuchaj całej relacji Tomasza Jeleńskiego!

Popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku między 16 a 19.

''