Logo Polskiego Radia
PAP
Gabriela Skonieczna 27.09.2012

25-lecie przełomowego albumu Depeche Mode

Album był bardziej melodyjny i przebojowy w porównaniu do swojego poprzednika, jego światowa sprzedaż wyniosła 2 miliony egzemplarzy. Single "Strangelove", "Never Let Me Down Again", "Behind the Wheel" znalazły się w pierwszej dziesiątce list przebojów na całym świecie.
Kadr z klipu StrangeloveKadr z klipu "Strangelove"youtube.com

"Music for the Masses” to siódmy z dwunastu albumów wydanych przez brytyjską grupę. Przyniósł on kolejne zmiany w sposobie pracy zespołu. Po raz pierwszy do współpracy zaproszono producenta Davida Bascombe, który nie był związany z Mute Records. Album powstawał w sumie w trzech studiach w Anglii, Francji i Danii.

Rocznica wydania albumu przypada w piątek. -To nagrania, które przyniosły zespołowi ogromną popularność za Oceanem - podkreśla Robert "Serek" Serafiniak z łódzkiego fanklubu Depeche Mode "Faith".

Płytę "Music for the Masses" wysoko oceniają polscy fani Depeche Mode. - Album jest bardzo lubiany w Polsce. Z tej płyty pochodzi antywojenny protest song "Pimpf", który jest szczególnie celebrowany tylko i wyłącznie u nas. Na zlotach zawsze przy tym utworze tworzymy żywą rzeźbę, żywy pomnik - podkreśla Robert "Serek" Serafiniak.

Zespół Depeche Mode powstał w roku 1980 w Basildon w Wielkiej Brytanii. Do instrumentalistów grających głównie na syntezatorach: Vince'a Clarke'a, Martina Gore'a i Andrew Fletchera dołączył wokalista Dave Gahan. Nazwa grupy została zainspirowana francuskim magazynem mody. Pierwszy singiel zespołu "Dreaming of Me" ukazał się w lutym 1981 r. i dotarł do 57 miejsca na brytyjskiej liście przebojów.

Grupa ma wielu fanów na całym świecie, jak również w Polsce, gdzie tworzą oni dość charakterystyczną subkulturę. Największą popularnością cieszyła się w naszym kraju pod koniec lat 80. W 1985 roku zespół po raz pierwszy wystąpił w Warszawie, koncertując na Torwarze. Później fani zespołu mogli go usłyszeć na żywo jeszcze pięciokrotnie, ostatni raz muzycy wystąpili w Polsce w 2010 roku.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

PAP, wikipedi, gs