Logo Polskiego Radia
Trójka
Magda Zaliwska 08.09.2011

Czy partie polityczne lekceważą niepełnosprawnych?

Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych "De Facto" wystąpiło w czerwcu do dwudziestu partii politycznych o udostępnienie ich programów w celu przetworzenia treści na format dostępny dla osób niewidzących. Odpowiedziała tylko jedna partia – Partia Zielonych.
Czy partie polityczne lekceważą niepełnosprawnych?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Jaki dostęp do programów wyborczych mają niepełnosprawni?
Czytaj także

Dlaczego partie polityczne zignorowały tak ważną prośbę?

Paweł Olszewski, rzecznik PO, zapewnia, że dla jego partii sprawy niepełnosprawnych są ważne i PO dużo dla nich zrobiła, m.in. poprawiła kodeks wyborczy. - Na prośbę Stowarzyszenia nie odpisaliśmy, bo program naszej partii do soboty jest tajny. W naszych spotach wyborczych, w określonych miejscach, pojawia się osoba migającą, co ma ułatwić odbiór osobom niepełnosprawnym – dodaje.

- Partia Zielonych jest stałym koalicjantem SLD, dlatego jeśli oni wysłali takie pismo, to tak samo, jak my byśmy je wysłali. My w tych wyborach idziemy z jednym programem – przekonuje Stanisław Wziątek z SLD.

Janusz Piechociński z PSL winy doszukuje się u nadawcy listu. – Być może został wysłany pod niewłaściwy adres. Przepraszam za ten błąd, skorygujemy go - zapewnił.

Aby dowiedzieć się w jaki sposób swoje partie próbowali usprawiedliwić inni politycy, posłuchaj dźwięku.

Być może partie polityczne celowo nie odpowiedziały na prośbę Stowarzyszenia "De Facto", bo gdyby osoby niepełnosprawne otrzymały te programy i wczytały się w treść okazałoby się, że partie polityczne nie mają im nic do zaproponowania.


(mz)