Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 30.08.2011

Rajd Katyński - pielgrzymka po miejcach zapomnianych

Trwa XI Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.
PAPLeszek SzymańskiPAP/Leszek SzymańskiPAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
  • Rajd Katyński - pielgrzymka po miejcach zapomnianych - relacja z Rajdu Katyńskiego.
Czytaj także

– Podążamy dalej. Wczoraj z dróg asfaltowych przenieśliśmy się na leśne, by dotrzeć do miejsc, do których chcieliśmy dotrzeć. To są miejsca, których przez wiele lat nie można było odwiedzać, miejsca zapomniane. Ale są to miejsca istniejące, ważne dla nas Polaków – relacjonuje ks. Wojciech Mikulski, uczestnik rajdu.

Jednym z takich miejsc jest Zadwórze. – Tam w 1920 roku ponad 330 młodych ludzi przeciwstawiło się oddziałom Budionnego – przypomina ksiądz Mikulski. Oddział polskich Obrońców Lwowa pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego walczył przez cały dzień z siłami bolszewickiej Pierwszej Konnej Armii Siemiona Budionnego. – Polacy powstrzymali bolszewickie oddziały przed natarciem na Lwów. Mówi się, że Zadwórze to takie polskie Termopile – dodaje Mikulski.

Drugą miejscowością, którą odwiedzili wczoraj cykliści była Huta Pieniacka. – Miejscowość, która 28 lutego 1944 r. przestała istnieć. W jednym momencie, w jednym dniu przestała istnieć. Wszyscy mieszkańcy - prawie wszyscy, bo tylko nieliczni ocaleli - pozostali wymordowani. Dzisiaj tam nie ma nic. Jest tylko krzyż z dwiema tablicami, na których są wypisane nazwiska osób, które tam zostały wymordowane. I jest pamięć, pamięć o tych osobach, o tym wydarzeniu – opowiada ks. Mikulski.

Dzisiaj rajdowcy odwiedzą Jazłowiec, Okopy Świętej Trójcy, Chocim i Kamieniec Podolski.

Patronem medialnym Rajdu Katyńskiego jest Program 1 Polskiego Radia.

(mb)

>>>Czytaj więcej >>> XI Motocyklowy Rajd Katyński

tagi: POLSKA