Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Przerwa 11.05.2016

Wielcy pionierzy polskiego kina

- Zanim kino zostało uznane za sztukę, było uważane za jarmarczną rozrywkę - wyjaśnia Izabela Żukowska, współautorka książki "Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina".
Posłuchaj
  • Rozmowa z autorkami książki "Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina" - Izabelą Żukowską i Faustyną Toeplitz-Cieślak (Do południa/Trójka)
Czytaj także

Negri, Smosarska, Ordonówna czy Bodo - te nazwiska znamy doskonale. W audycji przypominamy tych, którzy byli wcześniej.

Mówimy o tym, jak rodziła się, jeszcze pod zaborami, filmowa pasja, o pierwszych reżyserach i operatorach, o aktorach teatralnych do filmu podchodzących nieufnie i o największych gwiazdach epoki kina niemego. Wreszcie - o ambitnych planach Aleksandra Hertza, wcześniej bankiera, potem - reżysera i twórcy wytwórni filmowej Sfinks, w której miała powstać pierwsza ekranizacja "Potopu" Henryka Sienkiewicza.

Autorki książki "Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina" - Izabela Żukowska i Faustyna Toeplitz-Cieślak przekonują w Trójce, że historia wielu osób, o których piszą, była podobna. - Blichtr i sława przed wojną, a potem tragiczny koniec - mówi Izabela Żukowska.

Jacy polscy aktorzy i twórcy kina zdobyli światową sławę? Które wydarzenia z historii polskiego kina warto poznać? Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy Katarzyny Borowieckiej z autorkami książki.

***

Tytuł audycji: Do południa    
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Izabela Żukowska i Faustyna Toeplitz-Cieślak (autorki książki "Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina")
Data emisji: 11.5.2016  
Godzina emisji: 10.14

fbi/mp