Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 23.07.2012

To miasto trzeba zobaczyć na nowo

– Łódź sama w sobie, jako XIX-wieczne, poprzemysłowe miasto, w swojej najgłębszej strukturze jest czymś wyjątkowym i może zostać nazwana ikoną architektoniczną czy urbanistyczną – mówi Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.
Łódź, u Scheiblera...Łódź, u Scheiblera...VnGrijl/Flickr, lic. CC
Posłuchaj
  • Musisz to zobaczyć!
Czytaj także

Ikony architektury to żelazne punkty każdej podróży, cel pielgrzymek turystów. Obfotografowane, podziwiane, nie do pominięcia, często zaprojektowane przez światowe gwiazdy sztuki. Zjawisko, jakim są ikony architektury jest bardzo pojemne i trudne do zdefiniowania, choć możemy je obserwować od wielu wieków.
– W ostatnich latach termin ikona architektury został przyporządkowany dość spektakularnym budynkom, które przeważnie są związane z instytucjami kulturalnymi – mówi Bartosz Haduch, autor książki "architectourism. Hiszpania". W tej publikacji znajdziemy m.in. budynki powstałe na specjalne okazje, jak np. wystawy, ale także mieszkalne czy hotele. W tym subiektywnym przeglądzie współczesnej hiszpańskiej architektury nie ograniczono się tylko do tej pocztówkowej, widowiskowej.
– Przez te ostatnie trzy dekady w Hiszpanii powstało masę naprawdę niesamowitych budynków. Nie chcieliśmy zawierać tam tylko ikon i tych najbardziej znanych budynków typu Muzeum Guggenheima w Bilbao, który oczywiście w tej książce także jest, natomiast staraliśmy się także pokazać mniej znane oblicze hiszpańskiej architektury i kilka naszych odkryć – dodaje gość Marty Strzeleckiej i Michała Nowaka.
W poszukiwaniu polskiej ikony architektury zawędrowaliśmy m.in. do Łodzi, gdzie – zdaniem Jarosława Suchana, dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi – nie da się wyodrębnić pojedynczego budynku, któremu można by nadać takie miano. – Łódź sama w sobie, jako takie XIX-wieczne, poprzemysłowe miasto, w swojej takiej najgłębszej strukturze jest czymś wyjątkowym i może zostać nazwana ikoną architektoniczną czy urbanistyczną. Nie chodzi mi przy tym tylko o same fabryki, ale cały ten zadziwiający układ: z jednej strony architektury przemysłowej, z drugiej: rezydencjalnej – mówił w Dwójce Jarosław Suchan.
W „Kulturze w wielkim mieście” rozmawialiśmy z Bartoszem Haduchem – autorem książki "architectourism. Hiszpania", Jarosławem Suchanem – dyrektorem Muzeum Sztuki w Łodzi, Michałem Dudą z Muzeum Architektury we Wrocławiu, Markiem Zielińskim – dyrektorem katowickiej Instytucji Kultury Ars Cameralis oraz Przemysławem Głową – przewodnikiem miejskim po Szczecinie.
Audycję prowadzili Marta Strzelecka i Michał Nowak.