Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 31.03.2014

Andrzej Zieliński - jemu Agnieszka Osiecka pozwalała zmieniać swoje teksty

Andrzej Zieliński, jeden z liderów zespołu Skaldowie przyznaje, że miał duży glejt zaufania u Agnieszki Osieckiej, która pozwalała mu ingerować w jej tekst, jeżeli taka była potrzeba kompozytorska.
Jacek (L) i Andrzej (P) Zielińscy  podczas benefisu Mariana Dziędziela (2012 r.)Jacek (L) i Andrzej (P) Zielińscy podczas benefisu Mariana Dziędziela (2012 r.)PAP/Marcin Bielecki
Posłuchaj
  • Andrzej Zieliński o piosence "Prześliczna wiolonczelistka" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Zieliński o piosence "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Zieliński o piosence "Pójdę do nieba" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Zieliński o piosence "Nie widzę ciebie w swych marzeniach" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Zieliński o piosence "Dopóki stoją góry" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Zieliński o piosence "Z biegiem lat" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Zieliński o piosence "26. marzenie" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Zieliński o piosence "Wszystko kwitnie wkoło ciebie (Wiosna)" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Zieliński o piosence "Kulig" (Bez tajemnic/Jedynka)
Czytaj także

Andrzej Zieliński skomponował około 400 piosenek, wśród nich około 40 do tekstów Agnieszki Osieckiej. - Śmiałem się, mówiąc do Agnieszki, że jak ma tekst z problemami albo smutny bardzo, to przychodzi do mnie, a jak ma wesoły i przebojowy, to idzie do Seweryna Krajewskiego - mówi.

Artysta wspomina, że Agnieszka Osiecka pozwalała mu na ingerencję w teksty i ich zmianę. - Miałem duży glejt zaufania u Agnieszki, z czego jestem bardzo dumny - podkreśla kompozytor. Tym bardziej, że pracowali na odległość - on w Krakowie, ona w Warszawie.

Jedną z piosenek do tekstu Osieckiej był utwór "W żółtych płomieniach liści", który został skomponowany jako duet do programu Agnieszki Osieckiej i Jana Borkowskiego. Właśnie w tym programie Andrzej Zieliński spotkał się z Łucją Prus, z którą śpiewał tę piosenkę.

Bez tajemnic: Kazik, Bem, Drupi, Niemen, Bartosiewicz, Manzarek o sobie >>>
Przy piosence "Prześliczna wiolonczelistka" zastanawiano się, kto był inspiracją dla tej postaci. Andrzej Zieliński twierdzi, że była nią Anna Wójtowicz z zespołu Anawa, ozdoba tej grupy. Zdradził to autor tekstu Wojciech Młynarski. Gość radiowej Jedynki przyznaje, że Młynarski wyeksponował wiolonczelę z całego składu orkiestry jako instrument, na którym najbardziej spoczywa męskie oko. Piosenka powstała w latach 60-tych. W czasach bardziej nam współczesnych zaś, w filmie "Jak powstali Skaldowie", w rolę wiolonczelistki w orkiestrze wojskowej Marynarki Wojennej wcieliła się Ewa Szykulska. - Pięknie prezentuje się z wiolonczelą i bez wiolonczeli, ale w kostiumie bikini - mówi Andrzej Zieliński.

Piosenkę "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma" wielu słuchaczy kojarzy z Marylą Rodowicz i Stanem Borysem, a nie ze Skaldami. Andrzej Zieliński wspomina, że napisał ten utwór do programu, który był poświęcony twórczości cygańskiej. - Wszystko dzieje się przy ognisku, napisałem wówczas parę piosenek i nawet ich nie zdążyłem zaaranżować, bo musiałem z zespołem jechać na kolejne tournée do Związku Radzieckiego - wspomina. Kompozytor śmieje się, że ta piosenka jest tak cygańska, że nawet Cyganie myślą, że w oryginale została stworzona przez nich. Tekst napisała Agnieszka Osiecka, zaś Rodowicz i Borys byli pierwszymi wykonawcami.

Z tego programu pochodzi też inna bardzo cygańska piosenka "Gorzko mi", którą zaśpiewała Teresa Tutinas. Zieliński przyznaje, że inspiracją do tych utworów była muzyka, jaką słyszał jeżdżąc na wakacje... nad Balaton.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

(ag/kd)