Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 11.04.2014

74. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji zostało zamordowanych w lesie w Katyniu. O tej zbrodni powiemy w "Sygnałach dnia".
Katyń. Tablice ku czci pomordowanych polskich wojskowych i policjantówKatyń. Tablice ku czci pomordowanych polskich wojskowych i policjantówR. Małkiewicz/PR

Mordu dokonano na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska). Egzekucji ofiar, uznanych za "wrogów władzy sowieckiej" i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD.

WIĘCEJ NA STRONIE POŚWIĘCONEJ ZBRODNI KATYŃSKIEJ. ZNAJDĄ TU PAŃSTWO MIĘDZY INNYMI PO RAZ PIERWSZY PUBLIKOWANE WSPOMNIENA JÓZEFA CZAPSKIEGO

W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to "jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu". Wiele kwestii związanych ze zbrodnią katyńską nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.

O ZBRODNI KATYŃSKIEJ W SERWISIE RADIA WOLNOŚCI

W niedzielę w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej już po raz siódmy spod Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wyruszy o godzinie 15.00 marsz zorganizowany przez Grupę Historyczną Zgrupowanie "Radosław". Marsz jest hołdem pomordowanym w 1940 r. przez NKWD polskim oficerom i policjantom.

O Zbrodni Katyńskiej w radiowej Jedynce o godz. 8.15 powie gość dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

O godz. 7.15 o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży będzie mówił bp Wojciech Polak, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!