Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marcin Nowak 12.06.2014

Igrzyska zamiast chleba, czyli brazylijski mundial

- Jednym z głównych bogactw eksportowych Kraju Kawy są piłkarze, więc niech nikt nie próbuje wmawiać światu, że Brazylii niepotrzebny jest mundial - podkreślił dziennikarz sportowy Adam Godlewski w audycji "Więcej świata".
Posłuchaj
  • Adam Godlewski, redaktor naczelny tygodnika "Piłka Nożna" o mundialu w Brazylii (PR1 - Więcej Świata)
  • Leonardo Vilehna, Brazylijczyk mieszkający w Polsce o sytuacji społecznej przed mundialem w Kraju Kawy (PR1 - Więcej Świata)
Czytaj także

Zdaniem redaktora naczelnego tygodnika "Piłka Nożna" ten wielki turniej to też okazja do wymuszenia na władzach spełnienia różnych postulatów. Dlatego spora część społeczeństwa Brazylii nie chciała organizacji mundialu.

- W tej chwili oczy całego świata są skierowane na ten kraj i już nie będzie lepszego momentu w ciągu co najmniej najbliższych dwóch lat, żeby zamanifestować, wskazać, że nie wszystko jest tak, jak powinno wyglądać - powiedział Adam Godlewski na antenie radiowej Jedynki. - Brazylia jest krajem ogromnych kontrastów. Są tam ludzie bogaci, ale też są tacy, którzy mieszkają w fawelach. My takiej biedy w Polsce nie znamy.

Z drugiej strony - jak zauważył redaktor naczelny tygodnika "Piłka Nożna" - mundial daje też rozwój cywilizacyjny. Budowane są nie tylko stadiony, ale cała infrastruktura, a dochody z turystki są większe, niż zazwyczaj, o kilka miliardów dolarów.

- Jednym z głównych bogactw eksportowych Kraju Kawy są piłkarze, więc niech nikt nie próbuje wmawiać światu, że Brazylii niepotrzebny jest mundial. Kilka tysięcy młodych ludzi z tego kraju przyjeżdża do Europy, wyjeżdża na inne kontynenty właśnie dlatego, że grają fantastycznie w piłkę - zauważył gość radiowej Jedynki.

Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Brazylia 2014 <<<

- Dlatego ja mam wrażenie, że Brazylijczycy teraz narzekają, że zamiast chleba dostali igrzyska, ale w miarę rozwoju turnieju, kiedy ta samba brazylijska będzie się rozwijać - będzie jednocześnie wzrastało poparcie dla organizacji mundialu w Brazylii - zaznaczył Godlewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Więcej świata" o mundialu w Brazylii. W programie rozmawiano też  z Leonardo Vilehną - Brazylijczykiem, mieszkający w Polsce.

man, polskieraido.pl, PR1