Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 25.06.2014

Co może uratować spółki węglowe?

Środowe rozmowy premiera z przedstawicielami górniczych związków zawodowych nie przyniosły konkretnych rozwiązań co do sposobów ratowania spółek zajmujących się wydobyciem węgla.
Od lewej: przewodniczący regionu śląsko-dąbrowskiego NSZZ Solidarność Dominik Kolorz, rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki i premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami górniczych związków zawodowych, Warszawa, 25.06.2014.Od lewej: przewodniczący regionu śląsko-dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" Dominik Kolorz, rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki i premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami górniczych związków zawodowych, Warszawa, 25.06.2014. PAP/Paweł Supernak

W zeszłym roku działalność Kompanii Węglowej przyniosła prawie 700 milionów złotych strat. Związkowcy boją się, że niedługo niektóre kopalnie zostaną zamknięte i ostrzegają, że jeśli spółki węglowe nie odzyskają szybko płynności finansowej, rozmowy nic nie dadzą.

Jednym z pomysłów na poprawę sytuacji górnictwa jest utworzenie państwowej spółki, która handlowałaby węglem. Związkowcy prosili premiera o skuteczną walkę z nielegalnym importem węgla.
O wnioskach ze spotkania i dalszych krokach porozmawiamy z szefem górniczej "Solidarności" Jarosławem Grzesikiem, który będzie naszym gościem w czwartkowych "Sygnałach dnia" o godz. 8.15. Zapraszamy.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(IAR/asz)