Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Agnieszka Szałowska 23.08.2014

Nowe Miasto Lubawskie - miejsce dobrego życia

"Lato z Radiem" po raz pierwszy w historii gości w miasteczku położonym między Olsztynem i Toruniem. Trafiliśmy pod dobry adres, bo Nowe Miasto Lubawskie należy do Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia!
Nowe Miasto Lubawskie - miejsce dobrego życiamat. promocyjne
Posłuchaj
  • Burmistrz Józef Blank i historyk Jerzy Resicki o Nowym Mieście Lubawskim (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Damian Artuszewski i Jerzy Grządzielewski o naturalnych walorach regionu Nowego Miasta Lubawskiego (Lato z Radiem 2014/Jedynka)
  • Piotr Żuchowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nie tylko o nowomiejskich cekinach (Lato z Radiem/Jedynka)
Czytaj także

Założone przez Krzyżaków w 1325 roku nad rzeką Drwęcą Nowe Miasto Lubawskie poszczycić się może bogatą historią i pięknym położeniem. Okoliczne jeziora, lasy i parki krajobrazowe dostarczają nie tylko turystycznych atrakcji, ale także pozwalają odpocząć spacerowiczom i grzybiarzom. - Każdy, kto tu przyjedzie, nie odjedzie z pustym koszykiem - zapewnia burmistrz Józef Blank.

Szczególnym elementem lokalnego krajobrazu jest rzeka Drwęca, która stanowi najdłuższy ichtiologiczny rezerwat przyrody w Polsce. - Utworzono go w celu ochrony ryb wędrownych. Dzikość rzeki dostarcza też emocji kajakarzom, spływ jest bezpieczny, ale rzeka kręta i krótka trasa ciągnie się godzinami - poleca zastępca burmistrza Damian Artuszewski. Doliną Drwęcy prowadzi też ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, a co roku 8 września, podczas odpustu Matki Boskiej Łąkowskiej, odbywa się jedyna w Polsce procesja świętej figury na wodzie.

"Lato z Radiem" w Nowym Mieście Lubawskim: Brathanki, Ania Wyszkoni, Maryla Rodowicz >>>

''

Od 2010 roku Nowe Miasto Lubawskie należy do sieci Cittaslow - Miast Dobrego Życia, w których promuje się gościnność, poszanowanie specyfiki regionu, dbałość o naturalne środowisko oraz produkcję i wykorzystanie produktów żywnościowych otrzymanych drogą naturalnych technik.

Atrakcji dostarcza także historia Nowego Miasta Lubawskiego. Jak mówi historyk i nauczyciel Jerzy Resicki, w losach miasta można czytać jak w podręczniku historii Polski. Zdarzają się też odkrycia i to nie byle jakie! O tajemniczych cekinach odkrytych na lokalnym podwórku Karolina Rożej i Roman Czejarek rozmawiali z Piotrem Żuchowskim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich relacji, by poznać wszelkie atrakcje Nowego Miasta Lubawskiego!

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

(asz/pj)