Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 10.10.2014

Malala Yousafzai z Pakistanu otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla

Za "walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do nauki". 17-letnia pakistańska aktywistka Malala Yousafzai, działającą na rzecz dostępu do edukacji i praw kobiet, otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.
Malala Yousafzai z Pakistanu otrzymała Pokojową Nagrodę NoblaMalala Yousafzai z Pakistanu otrzymała Pokojową Nagrodę NoblaPAP/EPA/ANDREW GOMBERT
Posłuchaj
  • Marek Migalski o Nagrodzie Sacharowa dla Malali Yousafzai (Więcej świata/Jedynka)
Czytaj także

Razem z nią uhonorowany został działacz na rzecz praw dzieci w Indiach Kailash Satyarthi.

NAGRODY NOBLA 2014 - zobacz serwis specjalny >>>

Już w wieku 11 lat Malala Yousafzai zaczęła prowadzić blog, pod pseudonimem Gul Makai. Opowiadała się w nim za prawem kobiet do edukacji i wolności oraz decydowania o własnym losie. Mieszkała w dolinie Swat, na północy Pakistanu, gdzie tamtejsi talibowie sprzeciwiali się nauce dziewcząt.

W październiku 2012 roku została zaatakowana przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i w szyję. Po intensywnej rehabilitacji w Anglii, kontynuuje edukację w Pakistanie. Po zamachu Grupa Talibski Ruch Pakistanu ogłosiła, że dziewczynka propagowała zachodni styl życia i zachowywała się "nieprzyzwoicie". Atak miał być ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy ośmielają się krytykować talibów.

Za swoją działalność Malala Yousafzai została uhonorowana wieloma wyróżnieniami, w 2011 roku otrzymała pakistańską National Youth Peace Prize, a w ubiegłym roku - Nagrodę im. Anny Politkowskiej i Nagrodę Sacharowa, przyznawaną przez Parlament Europejski, za zasługi w walce o prawa człowieka. - To bardzo dzielna dziewczyna, a to co zrobiła wymaga dostrzeżenia i docenienia - mówił wtedy w Jedynce europoseł Marek Migalski.

Oprócz Malali Yousafzai na tzw. krótkiej liście kandydatów do Nagrody Sacharowa znaleźli się również Amerykanin Edward Snowden oraz grupa białoruskich więźniów politycznych. Marek Migalski był wśród zwolenników uhonorowania tych ostatnich. - Malala jest dziś na szczęście bezpieczna, przebywa w Wielkiej Brytanii. Natomiast więźniowie polityczni na Białorusi są nadal w więzieniach - tłumaczył w audycji "Więcej świata".

Jego zdaniem, decyzja o przyznaniu Nagrody Sacharowa Malali Yousafzai miała służyć uspokojeniu sumienia unijnej klasy politycznej. - Niewiele się robi tam, gdzie Unia Europejska powinna działać. Wobec tego można nagrodzić kogoś z dalekiego Pakistanu i w ten oto sposób uznać, że swój obowiązek wobec wolnego świata i wobec tych, których prawa są łamane został wypełniony - podkreślał.

Rozmawiał Jarosław Kociszewski.

tj