Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 29.10.2014

Kalendarium Wielkiej Wojny - starcia na lądzie, morzu i w powietrzu

Pod koniec października 1914 roku - po trzech miesiącach wojny - było zbyt wcześnie na mówienie o jakichkolwiek rozstrzygnięciach. Obie strony doznawały klęsk i odnosiły zwycięstwa, często jednak były to sukcesy pyrrusowe.
Rosyjski pancernik Pałłada wchodził w skład Floty Bałtyckiej. Został zatopiony na początku wojny 11 października 1914 przez niemiecki okręt podwodny U-26.Rosyjski pancernik "Pałłada" wchodził w skład Floty Bałtyckiej. Został zatopiony na początku wojny 11 października 1914 przez niemiecki okręt podwodny U-26.Wikimedia Commons/domena publiczna

Oto jeden z przykładów. 9 października 1914 roku Niemcy zdobyli Antwerpię. Belgijskie miasto  ufortyfikowane aż w 24 miejscach broniło się przez 10 dni. Niestety, niemiecka artyleria zmogła bohaterskich obrońców. Niemcy odtrąbili zdobycie Antwerpii jako wielki sukces. Nie informowali jednak do końca, że wzięcie miasta kosztowało życie około 40 tysięcy żołnierzy.

I podobne, niepełne informacje przeważały w ówczesnej prasie. 28 października miało miejsce ważne wydarzenie, o którym prasa być może cokolwiek napisała, ale w terminie późniejszym. Austriacki trybunał w Sarajewie osądził sprawców i wspólników zamachu na arcyksięcia Ferdynanda i jego małżonkę. Wyroki były surowe.
Radiowa Jedynka prezentuje "Kalendarium Wielkiej Wojny" >>>

Wojna 1914 roku nie była jeszcze konfliktem totalnym, jak wojna przyszła, druga światowa. Niemniej jednak w użyciu były już samoloty, mówiliśmy chyba w poprzedniej audycji, że niemiecka bomba spadła w Paryżu nieopodal wieży Eiffla. 11 października 1914 niemiecka łódź podwodna zatopiła rosyjski pancernik "Pałłada". - Nie był to jedyny morski niemiecki sukces w październiku 1914 roku. Bo oto cztery dni później łódź podwodna U-9 zatopiła brytyjski krążownik "Hawke". A 29 października Turcja, która niedawno przystąpiła do wojny, zbombardowała rosyjskie porty, między innymi Odessę i Sewastopol. I co ciekawe, największą siłę tureckiej marynarki stanowiły dwa niemieckie krążowniki "Goebel" i "Braslau" - opowiada red. Andrzej Sowa.
Wielka Wojna 1914 - 1918. Zobacz serwis specjalny >>>

Zaś pułk legionów walczył w składzie armii austriackiej gen. Victora Dankla i brał udział w ofensywie zmierzającej w stronę Dęblina i dalej do Warszawy. Ofensywa ta skończyła się niepowodzeniem, ale Polacy walczyli bardzo dzielnie. W czasie ofensywy pułk został rozdzielony. Poszczególne bataliony wykonywały samodzielne zadania.

Zapraszamy do wysłuchania piątego odcinka Kalendarium Wielkiej Wojny, którego gościem był - red. Krzysztof Mika.

Polska na drodze do niepodległości >>>

Audycje z cyklu "Kalendarium Wielkiej Wojny" pojawiają się na antenie radiowej Jedynki w ostatnie wtorki miesiąca od czerwca do grudnia 2014 roku. Zapraszają Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

(asz)