Logo Polskiego Radia
Jedynka
Aneta Hołówek 21.09.2010

Europa w Warszawie

Festiwal w San Sebastian, nagrody dla twórców telewizyjnych, radiowych i internetowych oraz bienalle rzeźb to nasze propozycje kulturalne.
Julia Roberts na plakacie z filmu Jedz, módl się i kochajJulia Roberts na plakacie z filmu "Jedz, módl się i kochaj"Fot. Filmweb

"Pri Italia" w Turynie

W Turynie rozpoczął się 62. konkurs dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych. O nagrody walczyć będzie 90 programów z 48 krajów z całego świata.

- Naszym gościem będzie Peter Greneway, reżyser, który poprowadzi konferencję poświęconą rozwojowi form wizualnych, a także pochwali się projektem, który stworzył na Expo w Chinach dla włoskiego pawilonu – informuje Giovanna Millela, związana z konkursem już od wielu lat.

O statuetki powalczy też m.in. reportaż dziennikarki Polskiego Radia Magdaleny Skawińskiej pt. "Libacja".

Festiwal w San Sebastian

Julia Roberts jest największą gwiazdą rozpoczętego w San Sebastian 58. festiwalu filmowego. Gwiazda promuje swój ostatni film "Jedz, módl się i kochaj", który powstał na podstawie bestselerowej powieści Elizabeth Gilbert pod tym samym tytułem. Podczas wizyty w San Sebastian gwieździe towarzyszy jej filmowy partner Javier Bardem.

- Mogłabym jeść w Rzymie, modlić się w Indiach i kochać się w każdym mieście na świecie – mówi aktorka, nawiązując swoją wypowiedzią do przygód bohaterki.

W San Sebastian aktorka odebrała nagrodę specjalną za całokształt kariery aktorskiej. Film, który promuje, został pokazany na festiwalu poza konkursem.

Bienalle Rzeżby w Carrarze

Kuratorem wystawy "Post Monument" w toskańskiej Carrarze jest Fabio Cavallucci, nowy dyrektor warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej.

Cavallucci zaprojektował wystawę specjalnie dla włoskiej Carrary. Miasto to znane jest z najpiękniejszego białego marmuru. To właśnie w tym mieście Michał Anioł wybierał kamień do budowy grobowca papieża Juliusza II.

- Nazwa wystawy odnosi się do tego, co kiedyś było pomnikiem, a teraz budzi wielkie kontrowersje – podkreśla Agnieszka Morawińska, historyk i krytyk sztuki. – W części historycznej wystawy można zobaczyć przywieziony z Kozłówki wielki pomnik Stalina autorstwa Aliny Szapocznikow.

Ogrody w miastach

Idea miasta-ogrodu jest myślą przewodnią książki Adama Czyżewskiego "Trzewia Lewiatana. Antropologiczna interpretacja utopii miasta-ogrodu". Autor książki uważa, że taka wizja miasta zmieniła oblicze Zachodu w takim samym stopniu, jak powszechna edukacja i rewolucja obyczajowa. Autor podaje i opisuje przykłady miejsc, gdzie można obserwować realizację takich projektów.

- W Polsce takimi miejscami-ogrodami są katowicki Nikiszowiec oraz Księży Młyn w Łodzi – mówi autor.

Książka przybliża ideę miasta-ogrodu Ebenezera Howarda, która powstała na przełomie XIX i XX wieku. W 1899 roku Howard założył Stowarzyszenie Miast Ogrodów, teraz znane pod nazwą "Stowarzyszenie planowania miast i wsi", które jest najstarszą przyrodniczą dobroczynną organizacją w Anglii.

Przygotowała Anna Lisiecka.

(ah)