Logo Polskiego Radia
Jedynka
Izabella Mazurek 23.09.2010

Dni, które łączą

Ludzie mają nieprawdopodobnie mocną potrzebę stowarzyszania się, wyrażania swoich emocji i uczuć.
Andrzej TucholskiAndrzej Tucholskifot: W. Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Andrzej Tucholski o potrzebie stowarzyszania się
Czytaj także

- Ludzie mają nieprawdopodobnie mocną potrzebę stowarzyszania się, wyrażania swoich emocji i uczuć, stąd popularne zrobiły się dni bez auta, bez papierosa, dzień grzyba, śliwy, gruszy i wiele innych - mówi gość "Sygnałów Dnia" Andrzej Tucholski, psycholog.

To naturalne, że ludzie potrzebują więzi, miłości i relacji. - Tego trzeba się nauczyć i to jest trudna nauka, którą zaczyna już noworodek. Człowiek nie przeżyłby bez relacji z drugim człowiekiem, dlatego życia społecznego trzeba się nauczyć - przypomina psycholog.

Na całym świecie ludzie organizują się w społeczności, głównie na portalach internetowych.

- Jest to wynik potrzeby koncentracji pewnych grup ludzi na jakimś temacie - wyjaśnia Andrzej Tucholski.

Prawie każdy dzień w roku jest kojarzony przez większe lub mniejsze grupy z jakimś określonym świętem. - Widzę w tym fajną aktywność ludzką, że ktoś chce osobiście gdzieś zaistnieć, coś do jakiejś grupy wnieść - mówi gość Jedynki.

W ostatnich latach organizuje się również tygodnie inicjatyw, np. tydzień walki z rakiem.

- Każdy dzień poświęcony jakiejś idei ma sens. Wyzwala szczerość, wrażliwość, współodczuwanie - twierdzi psycholog.

Jako przykład Andrzej Tucholski podał apel Dody na jednym z ostatnich koncertów. Artystka poprosiła, żeby ludzie nie bali się oddawać szpiku kostnego, potrzebny chorym na białaczkę. W ciągu tygodnia po apelu Dody zgłosiło się 12 tysięcy osób, a do tej pory rocznie zgłaszało się około 400 osób.

- Jej słowa były tak autentyczne i szczere, że zadziałały lepiej niż wszystkie akcje społeczne, ulotki i biuletyny - mówi Tucholski.

(im)