Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 17.11.2010

Pożegnaliśmy wybitnego kompozytora

W Katowicach odbył się pogrzeb Henryka Mikołaja Góreckiego, twórcy legendarnej III Symfonii "Pieśni żałosnych".
Henryk Mikołaj GóreckiHenryk Mikołaj Góreckiźródło: wikipedia

Msza żałobna w intencji kompozytora została odprawiona w tamtejszej katedrze. Poprzedził ją koncert pożegnalny w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Filharmonii Śląskiej oraz połączonych chórów z Katowic i Krakowa.

Henryk Mikołaj Górecki, kompozytor i pedagog, zmarł 12 listopada w katowickim szpitalu po długiej i ciężkiej chorobie. 6 grudnia skończyłby 77 lat. 21 października kompozytor otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Uroczystość odbyła się w klinice kardiologicznej w Katowicach - Ochojcu, gdzie Henryk Mikołaj Górecki leżał na oddziale intensywnej opieki medycznej. Odznaczenie wręczył kompozytorowi szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski w obecności żony prezydenta - Anny Komorowskiej.

W ubiegłym roku papież Benedykt XVI wyróżnił Henryka Mikołaja Góreckiego najwyższym odznaczeniem papieskim przyznawanym osobom świeckim - Orderem świętego Grzegorza Wielkiego. Natomiast przed siedmioma laty kompozytor otrzymał nagrodę "Lux ex Silesia” (Światło ze Śląska).

W "Sygnałach Dnia" Henryka Mikołaja Góreckiego wspominają: Joanna Grodkowska, Krzysztof Penderecki i Maciej Pinkwart.

Aby wysłuchać wspomnienia o Henryku Mikołaju Góreckim wystarczy kliknąć w "Wspomnienie o kompozytorze" w boksie "Posłuchaj" w kolumnie po prawej stronie

Do historii popkultury Henryk Mikołaj Górecki przejdzie jako autor najbardziej bestsellerowego arcydzieła muzyki współczesnej. Nagranie III Symfonii z 1992 roku rozeszło się w ponad milionie egzemplarzy, zdobywając szczyty rankingów sprzedaży po obu stronach Atlantyku.

Kompozycja bardzo szybko trafiła na kinowe ekrany, stając się dźwiękową ikoną patosu, smutku i żałoby w kilkunastu filmach. Do fascynacji Symfonią "Pieśni Żałosnych" przyznawali się także muzycy wszelkiej maści: od industrialno-rockowego Fausta (obszerny cytat na płycie "Rein"), po trip-hopowy Lamb (wysamplowane fragmenty oryginału w utworze pod wiele mówiącym tytułem "Gorecki").

"Sygnałów Dnia" można słuchać w Jedynce w dni powszednie od godz. 6:00.

(ag)