Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 30.11.2010

Moda na naukę języka polskiego

Skończyły się czasy, kiedy to wyłącznie obcokrajowcy-filologowie uczyli się naszego języka, teraz chcą go poznać przyszli biznesmeni.
Moda na naukę języka polskiegoGlow Images/East News

- Do Polski od wielu lat przyjeżdża całe mnóstwo studentów–obcokrajowców, którzy nie tylko się u nas edukują, ale chcą się nauczyć języka polskiego – powiedział prof. Andrzej Zieniewicz z Centrum Kultury i Języka Polskiego UW.

W rozmowie z Anną Stempniak zauważył, że są oni zainteresowani naszym krajem, a nie można uczyć języka, bez zapoznania uczniów z wiedzą o kulturze danego narodu. Przypomniał, że na ten temat napisano sporo tekstów i na tej podstawie powstała cała nauka, która nazywa się glottodydaktyka. Zajmuje się ona nauczaniem rodzimego języka jako obcego.

- Właśnie tym zajmuje się centrum Polonicum. Nasza placówka istnieje od 55 lat. Przewinęło się przez nią mnóstwo studentów – szczycił się gość "Kulturalnego Wieczoru z Jedynką".

Opowiadał, jak w latach 70. jego placówka przyjmowała bardzo wielu studentów-slawistów, a z drugiej strony wysyłała zagranicę licznych polskich studentów, przede wszystkim polonistów.

- Ostatnio to się jednak zmieniło, gdyż zaczęli do nas przyjeżdżać zupełnie inni ludzie. Studenci, którzy nie są już z reguły slawistami, ale osobami, które uczą się w Polsce na różnych fakultetach, ale chcą poznać nasz język. Ale nie dlatego, że są filologami, dziś nowoczesny biznes wymaga znajomości wielu języków – powiedział prof. Andrzej Zieniewicz.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy kliknij "Język polski w modzie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.