Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 14.01.2011

O grypie bez tajemnic

Co roku dowiadujemy się o nowych mutacjach grypy, które mogą spowodować globalną katastrofę.
Pandemia, której nie byłoPandemia, której nie byłofot. east news
Posłuchaj
  • O grypie bez tajemnic
Czytaj także

W ostatnich dniach poinformowano o przypadkach śmiertelnych w obecnym sezonie, zanotowanych również w Polsce. Wirus grypy jest jednym z najbardziej zmiennych i, ze względu na występujące po nim powikłania, niebezpiecznych wirusów.

- Grypa najczęściej powoduje komplikacje pogrypowe, kończące się zgonem u osób z grupy podwyższonego ryzyka. W zależności od sezonu epidemiologicznego umiera w świeci od pół miliona do miliona osób. W ubiegłym sezonie grypa zabiła ok. 18 tys. ludzi, co świadczy o jej łagodności. Co roku choruje na nią od 5 do 25 proc. całej populacji – powiedziała prof. Lidia Brydak – reprezentująca Krajowy Ośrodek ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny.

Na szczęście w Polsce grypa szaleje tylko raz, w niektórych krajach występuje dwa razy w sezonie.

W audycji "Człowiek i nauka" prof. Lidia Brydak zaznaczyła, że wirus H1N1, o którym dziś się tyle mówi, krąży po Europie od 1918 roku. W ubiegłego sezonie mieliśmy do czynienia z tzw. wirusem świńskiej grypy, krążyły też wirusy grypy typu B.

- W zeszłym roku świat opanowała histeria, były różnego rodzaju zawirowania związane ze świńską grypą. Polska była jedynym krajem, który nie kupił szczepionki pandemicznej. Nie daliśmy się zmanipulować – zaznaczyła.

W rozmowie z Dorotą Truszczak podkreśliła, że nie można porównywać wirusa ptasiej grypy ze świńską. Pierwszy został bowiem zakwalifikowany jako wysoce patogenny, a drugi nie.

- Na szczęście wirus ptasiej grypy nie przenosi się z człowieka na człowieka. Należy się obawiać by nie doszło do mieszańca genetycznego, który wziąłby cechy obu gryp, bo to umożliwiłoby przenoszenie się wirusa pomiędzy ludźmi – zauważyła.

Prof. Lidia Brydak podkreśliła, że ludzie, którzy przeżyli pandemię, mają bardzo silny układ immunologiczny i ich "się grypa nie ima".

Zaapelowała, by koniecznie zaszczepić się przeciwko grypie.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "O grypie bez tajemnic" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.