Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 22.01.2011

Nic nie zastąpi mądrości dziadka

O ile ojciec jest managerem, kierownikiem całej rodziny, o tyle dziadek jest szefem rady nadzorczej.
Nic nie zastąpi mądrości dziadkaGlow Images/East News

Dziadek to przede wszystkim doświadczenie życiowe. - My z wiekiem, i jako dzieci, i jako wnuczki pójdziemy do tych dziadków, żeby dowiedzieć się o rzeczach ważnych. Nie komputer, czy fora internetowe, ale dziadek jest kopalnią mądrości – mówił Miłosz Brzeziński - psycholog, który był gościem "Sygnałów Dnia”.

W życiu jest tak, że do pewnego momentu to dzieci potrzebują rodziców, a potem bardziej rodzice bardziej potrzebują dzieci. - W przypadku dziadków jest podobnie – stwierdził.

Podczas, gdy rodzice są czasami nadgorliwi, dziadkowie pokazują jak jest po prostu. Do tego dziadkowie mają coś, czego często brakuje rodzicom - czas. - Oni funkcjonują w świecie, w którym jest czas, żeby kogoś posłuchać i porozmawiać o rzeczach ważnych – stwierdził Brzeziński.

Jednak rola dziadka zależna jest od sytuacji rodzinnej. Jak tłumaczył psycholog, można ich skategoryzować w trzy grupy. Pierwszą stanowią dziadkowie, którzy mieszkają razem ze swoimi dziećmi i wnuczkami. - Ten model rodziny zakłada, że dziadkowie są permanentnie - mówił psycholog. Dodał jednak, że to coraz rzadziej spotykamy atkie sytuacje rodzinne.

Drugą grupę stanowią "dziadkowie widma", czyli tacy, którzy są, ale ich nie ma. - Ich się odwiedza na wigilie, pojedzie się na wakacje - definiował Brzeziński. To właśnie tacy dziadkowie z rady nadzorczej.

Do trzeciej grupy należą dziadkowie, którzy w życiu wnuczka funkcjonują na tzw.pół etatu. - Oni trochę są, a trochę ich nie ma. Gdzieś tam mają własne gospodarstwo domowe. Odwiedza się ich względnie regularnie i wie się, kto to jest dzidek i babcia, ale nie są to kontakty stałe, ani zupełnie sporadyczne - tłumaczył gość redaktora Mariusza Syty.

Psycholog podkreślił, że coraz większą grupę stanowią dziadkowie, z którymi się prawie w ogóle nie ma kontaktu. Zdaniem gościa Jedynki to niedobrze, gdy kontakt z dziadkami jest słaby, gdyż nie nauczymy się wszystkiego w jednej szkole. Kontakty z dziadkami kształtują światopogląd i umożliwiają dostrzeganie alternatyw.

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Miłosz Brzeziński” w boskie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.