Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 17.03.2011

Niechciani weterani

Żołnierze ranni podczas naszych zagranicznych misji wojskowych są pozostawieni sami sobie. Armia ich nie chce.
Niechciani weteraniwww.isaf.wp.mil.pl

Kiedy wyjeżdżali na misje, żegnano ich hucznie z udziałem orkiestr wojskowych, a często też polityków. Kiedy ranni, po często wielomiesięcznym leczeniu, wracali do kraju witały ich tylko rodziny. Politycy o nich zapomnieli albo nie chcieli, żeby wyborcy kojarzyli ich osoby z bólem i cierpieniem.

Żołnierze czują się niechciani i nikomu niepotrzebni. Młodzi ludzie, którzy wypełniając rozkazy odnieśli rany, nie mają co ze sobą zrobić. Nie chcą się pogodzić z tym, że wojsko odesłało ich do lamusa.

Do ubiegłego roku armia nie zatrudniała inwalidów, gdyż przepisy mówią jasno - człowiek niepełnosprawny nie może być żołnierzem. Dopiero pod naciskiem Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, a także środowisk wojskowych zmieniono przepisy tak, że ranni żołnierze mogą starać się o powrót do armii.

- Wracaliśmy do bazy, dostałem czymś w twarz, wypluwałem zęby, żeby się nie zadławić - wspomina starszy szeregowy Emil Uran. Przeszedł 22 operacje, przetoczono mu 12 litrów krwi.

Starszy szeregowy Waldemar Amroży ma usuniętą nerkę, śledzionę, złamany kręgosłup, uszkodzony talerz biodrowy.

- Nie chciałem odejść z wojska, ale mnie do tego zmuszono - mówi chorąży Szymon Kustoś. Bo nie był zdolny do służby. Uważa, że przepisy o pozostaniu w wojsku żołnierzy niepełnosprawnych powinny wejść w życie już dawno. Rozżalony zwraca w "Sygnałach Dnia" uwagę, że politycy musieli liczyć się z tym, że jak wysyłają żołnierzy na wojnę, to będą zabici i ranni.

Żołnierze poszkodowani poza granicami kraju mogą starać się o powrót do armii do końca tego roku.

Na misjach od 2003 roku zostało rannych około 300 polskich żołnierzy. Dla tych, którzy chcą i mogą wrócić, utworzono 35 etatów w wojskach lądowych.

Rozmawiała Ewa Szkurłat.

(ag)

Aby wysłuchać rozmów, wystarczy wybrać "Weterani" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.