Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 06.04.2011

Litwini dążą do likwidacji polskich szkół

Waldemar Tomaszewski (litewski eurodeputowany): To trochę przypomina bolszewizm. Większość lepiej wie od mniejszości - tak nową litewską ustawę oświatową ocenia polityk.
Litwini dążą do likwidacji polskich szkół sxc.hu

Litewskie władze znowelizowały ustawę oświatową, która uderza w szkolnictwo mniejszości narodowych i może doprowadzić do likwidacji szkół, w których nauczanie odbywa się w językach mniejszości.

Zdaniem Waldemara Tomaszewskiego nowe przepisy oświatowe są przejawem niechęci ekipy rządzącej wobec mniejszości narodowych. Dlatego europoseł zamierza poinformować Parlament Europejski o łamaniu przez Litwę praw mniejszości narodowych.

Dokument, który będzie obowiązywał od 1 lipca tego roku zakłada wprowadzenie obowiązkowego nauczania niektórych przedmiotów w języku litewskim. W przypadku ograniczenia placówek oświatowych w pierwszej kolejności mają być likwidowane szkoły mniejszości narodowych.

Waldemar
Waldemar Tomaszewski

Dyskusje na temat nowego prawa trwała w Litewskim parlamencie wiele miesięcy. Przedstawiciele mniejszości narodowych domagali się poszanowania swoich praw - niestety, bezskutecznie. - Konserwatywni posłowie przelali swoje strachy na papier i wprowadzili w życie - tak skomentował w rozmowie z Polskim Radiem nową ustawę oświatową sekretarz Związku Polaków na Litwie - Edward Trusewicz.

O tym, że rządząca na Litwie władza nie jest przychylnie nastawiona wobec mniejszości narodowych przekonany jest również Adam Błaszkiewicz, dyrektor wileńskiego gimnazjum im. Jana Pawła II.

Obecnie na Wileńszczyźnie działa około 120 polskich szkół. – Uczęszczają do nich dzieci z rodzin, gdzie język polski jest dominujący – tłumaczy Błaszkiewicz, który obawia się, że po wejściu ustawy w życie rodzice posyłając dzieci do szkół „ na wszelki wypadek” będą zapisywali je do szkół litewskich. - Stosunek do szkół mniejszościowych może wpływać na podjęcie decyzji oddania dziecka do pierwszej klasy – twierdzi dyrektor.

Litewscy posłowie tłumaczą, że na Litwie każdy obywatel powinien mówić dobrze po litewsku. - Nie mamy żadnych kłopotów z litewskim - zapewniają uczniowie gimnazjum Jana Pawła II w Wilnie.

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Litwa" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.