Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 16.04.2011

Obraz prawdę ci powie

W dziełach malarskich dawnych mistrzów ukryte jest nie tylko symboliczne znaczenie obrazu. Wprawne oko możne doszukać się całego katalogu chorób, na które zapadali mieszkańcy ówczesnej Europy.
Elzbieta Habsburzanka, żona Zygmunta II Augusta, byla chora na epilepsjęElzbieta Habsburzanka, żona Zygmunta II Augusta, byla chora na epilepsjęźr.Wikipedia

Prof. Janusz Limon, kierownik Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, laureat Polskiego Nobla z 2004 r. od lat diagnozuje choroby portretowanych postaci. Potrafi też wiele powiedzieć o stanie zdrowia samych artystów, gdyż ich dzieła zdradzają, na jakie przypadłości medyczne mogli cierpieć.

- Najstarsza rzeźba przedstawiająca bliźnięta syjamskie pochodzi z Turcji i ma 6,5 tys. lat. Nie oznacza to jednak, że ta deformacja pojawiła się w tym czasie – podkreślił gość radiowej Jedynki.

Tłumaczył, że choroby genetyczne cechują się tym, że jest ich bardzo dużo, ok. 12,5 tys., ale są rzadkie. Tylko w przypadku 2,5 tys. chorób znamy geny za nie odpowiedzialne. Najczęstszą chorobą jest zespół Downa, pojawia się ona z częstotliwością 1:650 urodzeń.

W "Naukowym Wieczorze z Jedynką" informował, że zachowały się choćby rzeźby Inków, czy z terenów Meksyku, przedstawiające dzieci z tym zespołem.

Prof. Janusz Limon zaznaczał, że medycynie udało się wydłużyć wiek osób chorych, które dożywają wieku prokreacji i mają własne potomstwo. Niestety, lekarze mają wciąż do czynienia z przepaścią pomiędzy diagnozowaniem a możliwościami leczenia.

W jego opinii, czynniki cywilizacyjne, takie jak promieniowanie, mogą powodować deformacje, ale częściej wpływają na rozwój nowotworów.

- Moją pasję rozbudziła reprodukcja rysunku przedstawiającego włoskich braci syjamskich, którzy żyli w siedemnastym wieku. Jeden z nich był wysoki i postawny, a z boku klatki piersiowej wyrastał jego brat syjamski. Oni wędrowali po całej Europie i zarabiali na życie występując na targowiskach. Dotarli także do Gdańska – wspominał.

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

Aby wysłuchać rozmowy, wystarczy kliknąć "Obraz prawdę ci powie" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.