Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 11.05.2011

Zdrowotne priorytety

Ministerstwo zdrowia chce przekonać Europę, że to nie dostępność usług medycznych i budowanie nowych szpitali, ale profilaktyka decyduje o zdrowotności społeczeństw.
Zdrowotne priorytetyfot. east news

Zmniejszenie różnic w zdrowotności europejskich społeczeństw, zapobieganie chorobom mózgu i neurodegeneracyjnym - to priorytety ministerstwa zdrowia na najbliższe miesiące. - Pacjenci skorzystają na naszej prezydencji - zapewnia minister zdrowia, Ewa Kopacz. Ponoć zarówno polscy, jak i ci z innych krajów europejskich.

- Jesteśmy skarbnicą wiedzy, jeśli chodzi o szkodliwe substancje psychoaktywne, które mogłyby być wpisane na listę środków zabronionych - zapewnia minister. Oprócz walki z dopalaczami na liście priorytetów polskiej prezydencji jest także transplantologia i choroby mózgu.

W Polsce efektem końcowym przewodnictwa ma być uchwalenie ustawy o zdrowiu społecznym. - Pokażemy, że o zdrowotności społeczeństwa wcale nie decyduje dostępność do usług medycznych i budowanie nowych szpitali - deklaruje wiceminister Adam Fronczak.

W zamian proponuje zdrowy tryb życia i profilaktykę, zwłaszcza u dzieci. Na liście priorytetów znalazły sie także zaburzenia mowy, wzroku i słuchu u najmłodszych, choroby alergiczne. - Często zmieniają sie one w choroby przewlekłe - mówi prof. Bolesław Samoliński, szef zespołu ds. priorytetów. Unia powinna wiec stworzyć centra referencyjne i ośrodki monitorowania tych chorób. Wiceminister chce, by przede wszystkim powstały one w Polsce, skoro będziemy inicjatorami ich powstania.

(lu)

Aby wysłychać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Priorytety zdrowotne" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Na "Popołudnie z Jedynką" zapraszamy codziennie w godz. 15.00-19.30.