Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 20.05.2011

PRL według Jana Olszewskiego

Kolejnym bohaterem cyklu "Świadkowie Historii" autorstwa Doroty Truszczak i Andrzeja Sowy, emitowanego na antenie radiowej Jedynki jest Jan Olszewski.
Tak w PRL wyglądały sklepy mięsne - półki monopolowych były przeważnie pełneTak w PRL wyglądały sklepy mięsne - półki monopolowych były przeważnie pełne

Przez najbliższe kilka tygodni czasy PRL-u wspominać będzie mecenas Jan Olszewski, który zawsze służył sprawom polskim, nie angażując się nigdy po stronie komunistów. Jako dziennikarz tygodnika "Po prostu" był współautorem (obok Jerzego Ambroziewicza i Walerego Namiotkiewicza) jednego z najgłośniejszych artykułów prasowych w 1956 roku "Na spotkanie ludziom z AK". Odbył wielogodzinną rozmowę z Władysławem Gomułką, gdy ten polityk był u szczytu popularności i uosabiał nadzieje Polaków na ludzki socjalizm. W tamtych czasach Olszewski darzył Władysława Gomułkę, pierwszego sekretarza KC PZPR, zaufaniem, ale niebawem spotkało go bolesne rozczarowanie.

Jan

Jan Olszewski służył Polsce także jako aktywny działacz klubu "Krzywego Koła", a przede wszystkim jako obrońca więźniów politycznych w PRL-owskich sądach. W latach 70. był współpracownikiem KSS KOR i członkiem ścisłego kierownictwa tajnego Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. W 1980 roku Olszewski włączył się w nurt rewolucji solidarnościowej przede wszystkim jako współautor statutu NSZZ Solidarność i pełnomocnik Związku przy jego rejestracji. W stanie wojennym i później bronił aresztowanych działaczy "Solidarności". Zasłynął również jako oskarżyciel posiłkowy w procesie morderców księdza Jerzego Popiełuszki. Po roku 1989 został politykiem z pierwszych stron gazet, posłem i premierem.

Na antenie Programu 1, wyemitowana została audycja wprowadzająca z jego udziałem. Olszewski wspomina w niej dzieciństwo i młodość.

Aby wysłuchać premierowej audycji z udziałem Jana Olszewskiego, wsytarczy wybrać "Świadkowie historii" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

***

"Świadkowie historii" to cykl 7-minutowych audycji, nadawany codziennie o godz. 12.50 w „Muzycznej Jedynce”. To swoiste spotkania z epoką PRL-u, która co prawda przeszła już do historii, ale w pewnym sensie jeszcze nadal jest obecna – wszak żyją jeszcze miliony ludzi, którzy zostali ukształtowani, wyedukowani właśnie w tym czasie. W codziennych audycjach występują ważni świadkowie tamtej epoki, zarówno ci, którzy współtworzyli system komunistyczny, jak i ci, którzy się od niego dystansowali, a kiedy było to już możliwe, przystępowali do opozycji. Dotychczas Słuchacze Jedynki mogli wysłuchać wspomnień Józefa Tejchmy i Wiesława Chrzanowskiego.

Świadkowiei