Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 14.06.2011

Apteczka samochodowa – nieobowiązkowa

Polska, jako jedyny kraj w całej Unii Europejskiej nie wprowadziła obowiązku wożenia apteczki w samochodzie.
Apteczka samochodowa  nieobowiązkowa
Posłuchaj
  • Apteczki
Czytaj także

Rolka plastra bez opatrunku, z opatrunkiem, nożyczki, kompres gazowy, chusta trójkątna, rękawiczki ochronne - to tylko niektóre z pozycji obowiązkowych podręcznej apteczki samochodowej. Apteczki, o której nic nie mówią polskie przepisy.

Co roku na polskich drogach dochodzi do blisko 50 tysięcy wypadków. Zdarzenia, którego nie da się przewidzieć, ale można się go spodziewać i w pewnym stopniu do niego przygotować. Chociażby wyposażając swoje auto w zestaw służący do udzielania pierwszej pomocy - czyli apteczkę.

Wielu polskich kierowców lekceważy jak ważne jest to, aby była dobrze wyposażona. Wielu nie posiada je wogóle. - W większości polskich samochodów możemy spotkać pół bandaża i kawałek plastra, który teoretycznie ma uratować komuś życie. Tym to można, co najwyżej wytrzeć nos – stwierdza Jacek Rosłonek, ratownik medyczny.

Pierwsza
Pierwsza pomoc

Choć apteczka wydaje się być niezbędnym wyposażeniem samochodu – państwo Polskie nie nakłada na kierowców obowiązku jej posiadania. - Jeżeli mówimy o kategorii kierowców amatorów, czyli tych, którzy mają do dyspozycji własne samochody osobowe nie ma prawnego obowiązku posiadania apteczki lekarskiej – przyznaje mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Obowiązku posiadania apteczki nie ma, istnieje za to obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanym. - Każda osoba, która jest uczestnikiem, świadkiem wypadku drogowego ma prawny i moralny obowiązek udzielenia poszkodowanym pierwszej pomocy przedlekarskiej – podkreśla policjant.

Co bez medycznego zestawu samochodowego może być trudne. - W apteczce powinien być ustnik do sztucznego oddychania. Pomaga on przełamać pewną barierę. Ludzie bardzo często nie chcą przeprowadzać sztucznej wentylacji ze względu na obrzydzenie – tłumaczy ratownik Jacek Rosłonek.

W apteczce powinno znajdowac się także wiele innych narzędzi służących do udzielania pomocy poszkodowanym. Jednak czy są – tego nie wiedzą nawet ich posiadacze.

Nikt nie sprawdza zawartości apteczek w polskich samochodach, a kierowcy nie zaglądają do nich latami. Przy ich zakupie kierują się głównie ceną.

Jakby ktoś pytał to apteczka jest. A, że połowa jej zawartości nie nadaje się do użycia to już szczegół. Szczegół, który może zaważyć o czyimś życiu.

(mb)

Aby wysłuchać relacji Ewy Syty, wystarczy wybrać "Apteczki" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.