Logo Polskiego Radia
Jedynka
Artur Jaryczewski 16.08.2011

Najstarsze kopalnie świata znajdują się w Polsce

Zwiedź niezwykłe zabytki polskiej techniki, zobacz unikatowe podziemne miejsca, w których można się poczuć jak za dawnych lat.
Najstarsze kopalnie świata znajdują się w Polscefot. Karelj/Wikimedia Commons/CC

Na Zachodzie Europy moda na odrestaurowywanie zabytków techniki rozpoczęła się w latach 60. i 70. XX i panuje do dziś. W Polsce wyraźne zainteresowanie w tym zakresie pojawiło się już w latach 30. XX wieku, kiedy to powstały specjalne sekcje zajmujące się zabytkami polskiej sztuki inżynierskiej.

Najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej otwarto w 1854 roku we wsi Bóbrka. Obecnie działa w tym miejscu Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza.

W latach 1854-1880 wydrążono tu ręcznie ponad 60 szybów, o głębokości od 14 do 150 metrów. - Kopalnia cały czas działa i można poczuć zapach ropy - twierdzi Czesław Kondera, przewodnik turystyczny.

Drugim miejscem, które warto odwiedzić, jest kopalnia w Bochni. Jej początki sięgają roku 1248, kiedy odkryto tu pokłady soli kamiennej. Wśród wielu zrekonstruowanych urządzeń kopalni zwraca uwagę sprawny mechanizm napędowy wind w szybach poruszany przez silnik parowy. Jest to unikalny w Europie czynny zabytek techniki.

W kopalni znajduje się największe na naszym kontynencie podziemne pomieszczenie wykonane przez człowieka - komora Ważyn, która ma 255 m długości i 16 m szerokości. Obecnie odbywają się tu konferencje, zjazdy, imprezy rocznicowe, bale sylwestrowe i konkursy tańca o pierścień św. Kingi.

- Mamy tutaj stałą temperaturę 16-17 stopni, panuje specyficzny mikroklimat, który dobrze służy na przykład alergikom - dodaje gość Jedynki.

Kopalnia była przedsiębiorstwem królewskim, przynoszącym olbrzymie dochody Rzeczypospolitej i stanowiła podstawowe źródło dochodów królów polskich przez wiele lat.

Dlaczego warto odwiedzić te niezwykłe miejsca? Zachęcamy do wysłuchania audycji "Letni Wieczór Odkrywców" Krzysztofa Michalskiego.

(aw)