Logo Polskiego Radia
Jedynka
Luiza Łuniewska 21.09.2011

Alzheimer to nasza przyszłość (wideo)

Prof. Maria Barcikowska (Klinika Neurologii CSK): Liczba chorych ma się wkrótce potroić, a w Polsce wciąż nie ma planu pomocy i leczenia osób cierpiących na Alzheimera.
Prof. Maria Barcikowska i Alicja Sadowska w studiu JedynkiProf. Maria Barcikowska i Alicja Sadowska w studiu Jedynkifot: Wojciech Kusiński/PR

250 tys. ludzi w Polsce cierpi na Alzheimera. - Chorych przybywa wraz ze starzeniem się populacji - tłumaczy neurolog prof. Maria Barcikowska. Kolejnych 150 tys. osób jest niezdiagnozowanych. Bliscy, a nawet lekarze pierwszego kontaktu często bagatelizują kłopoty z pamięcią, tłumacząc, że to kwestia wieku. - Nie chodzi o drobne problemy z zapominaniem, tylko takie, które dezorganizują nam życie. Często towarzyszy im apatia lub odwrotnie, rozdrażnienie - mówi prof. Barcikowska.

Dodaje, że trzeba zmienić sposób myślenia o Alzheimerze - uwrażliwić i wyedukować społeczeństwo. W Polsce od początku choroby do jej zdiagnozowania mijają zwykle 23 miesiące, podczas gdy w Niemczech - 10 miesięcy. - Chorobie Alzheimera nie można przeciwdziałać, ani jej wyleczyć, ale możemy cierpiącym na nią ludziom pomóc - tłumaczy.

Alicja Sadowska, szefowa Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, narzeka, że w Polsce nie ma specjalistycznych ośrodków terapeutycznych dla chorych. - Rodzina nawet najlepiej zorganizowana nie jest w stanie zorganizować ćwiczeń na podtrzymanie słabnących funkcji poznawczych: mowy, uwagi, pamięci. Do tego trzeba mieć specjalistyczne przygotowanie - mówi.

W 2009 roku Parlament Europejski przyjął deklarację, że choroba Alzheimera powinna być jednym z priorytetów polityki zdrowotnej państw członkowskich. Każdy kraj miał opracować tzw. plan alzheimerowski, który m.in. wyznaczałby standardy leczenia i pomocy. Tak sie stało w 13 państwach - niestety nie w Polsce.

- Decydenci obawiają się, że będzie to drogo kosztować. Tymczasem nawet w ramach tych funduszy, które mamy, dało by się wiele zrobić - przekonuje prof. Maria Barcikowska.

Alicja Sadowska dodaje, że Koalicja Alzheimerowska, zawiązana przez lekarzy, naukowców i rodziny bliskich, przygotowała już założenia takiego planu. Teraz próbują dotrzeć z nimi do decydentów.

Rozmawiali Wiesław Molak i Grzegorz Ślubowski.

(lu)