Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 01.11.2011

Między nauką, tradycją a polityką

Końcowe lata XIX wieku i początek wieku XX to czas głębokich przemian, obejmujący wszystkie dziedziny działalności człowieka.
Między nauką, tradycją a politykąźr. Wikipedia
Posłuchaj
  • Między nauką, tradycją a polityką
Czytaj także

"Wiek pary i elektryczności" to ogromny postęp techniczny, szybki rozwój przemysłu i miast. To również czas eksplozji demograficznej, a co za tym idzie: przemian społecznych oraz cywilizacyjnych.

Odkrycia Ludwika Pasteura (1822-1895), który zapoczątkował naukę o mikrobach – bakteriologię, zrewolucjonizowały wiedzę medyczną i farmakologię. Nastąpiła poprawa higieny życia, spadła śmiertelności. Wielkie znaczenie w zakresie medycyny, jak i nauk fizycznych miało również odkrycie w 1895 r. przez Wilhelma Roentgena promieni X, które odegrały ogromną rolę w medycynie.

Znaczący postęp w badaniach dokonał się m.in. w chemii. Dymitr Mendelejew opracował tablicę pierwiastków, a Ludwik Gay-Lussac odkrył prawo objętości gazów. Gwałtownie rozwijał się przemysł hutniczy, maszynowy i chemiczny. Wielkim wynalazkiem było oczyszczenie ropy naftowej, czyli rafinacja i destylacja. Zapoczątkowało to rozwój nowych przemysłów. Podobnie doniosłe skutki miało wynalezienie metody otrzymywania koksu z węgla. Nastąpiła również rewolucja w budownictwie i już pod koniec XIX wieku powszechnie stosowano żelazobeton i stal. Warto przypomnieć, że już w 1889 roku Gustaw Eiffel zbudował w Paryżu wieżę stalową o wysokości 300 metrów.

W audycji opowiadamy o zachowanych w Archiwach PAN wspomnieniach zapisanych w formie pamiętników. Stworzyli je wybitni polscy naukowcy opisujący ówczesną rzeczywistość. O zachowanej skarbnicy wspomnień opowiada dr Hanna Krajewska – dyrektor Archiwum PAN.

Rozmawiał Artur Wolski.

(ag)