Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Skorska 25.11.2011

Siostro, porozmawiaj ze mną

Lubić ludzi, umieć i chcieć z nimi rozmawiać, rozumieć ich potrzeby - czyli nieoceniona i niedoceniona rola pielęgniarek.
pielęgniarkipielęgniarkifot. PAP/Tomasz Gzell

Chwila rozmowy pozwala często odzyskać wiarę w skuteczność terapii, zatem może być dla pacjenta wręcz nieoceniona. Odkryła i zastosowała te zasady Florence Nightingale uważana za ikonę współczesnego pielęgniarstwa. Owa urodzona w 1910 roku angielska działaczka społeczna i publicystka pochodziła z bogatej, arystokratycznej rodziny. Gdy w wieku 24 lat ogłosiła, że pragnie zostać pielęgniarką, swoją decyzją przeraziła najbliższych: na początku XX wieku pielęgniarki rekrutowały się bowiem głównie spośród osób z niskich warstw społecznych i podejrzanego pochodzenia. W opinii rodziny żadna szanująca się dama nie mogłaby wykonywać tak haniebnego zajęcia. Zasługą Nightingale stało się przede wszystkim wypracowanie metod i sposobów pielęgnacji chorych czy poszkodowanych. Wypracowała też podstawy, na których opiera się współczesny wizerunek pielęgniarki. Podjęła szkolenie pielęgniarek i dbała o ich poziom moralny, co miało przyciągnąć do zawodu kobiety o nieposzlakowanej opinii.

Na czym polega misja w zawodzie pielęgniarsta, wyjaśnia dyrektor Beata Cholewka z Ministerstwa Zdrowia Departamentu Pielęgniarek i Położnych. – To nie jest chwilowe zaangażowanie, bo jest to zawód zaufania publicznego niewątpliwie samodzielny i wymagający odpowiedzialności. Osoby chcące wybrać zawód pielęgniarki powinny mieć szczególne predyspozycje.

– Powinny lubić ludzi i chcieć z nimi rozmawiać. Bardzo ważna jest umiejętność komunikowania z samym pacjentem, rodziną, zespołem terapeutycznym – dodaje Zofia Cwalina z Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Jak wyjaśnia pani Cwalina, bardzo ważną cechą pielęgniarek jest także umiejętność empatii, odczytywania niewerbalnego przekazu i trzymania własnych emocji na wodzy. Profesjonalna pielęgniarka musi być zatem spokojna, wyrozumiała, pracowita, odpowiedzialna i oddana swojej pracy.

Poza pasją niesienia pomocy choremu w leczeniu i rehabilitacji pielęgniarki i pielęgniarze mają też możliwośc edukacji w oświacie prozdrowotnej i ochronie zdrowia. O tym, że pielęgniarstwo to dobry pomysł na życie i zawód przyszłości, zapewnia także Katarzyna Sołtysiak z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Audycję przygotował Artur Wolski.