Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Krakówka 13.05.2011

Misja - życie

Muszą być silne psychicznie i fizycznie, na co dzień obcować z cierpieniem i śmiercią. 12 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.
Misja - życieGlow Images/East News

Jak mówi Jolanta Skolimowska, zastępca dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia, pielęgniarstwo to służenie we wszystkich okresach życia człowiekowi, który tego potrzebuje. Dodajmy - służenie zarówno w chwilach szczęścia, np. przy przyjściu na świat nowego życia, jak i w chwilach bardzo smutnych, często niezrozumiałych. To własnie ze względu na ciągły kontakt z bólem innych nauczenie się tego zawodu jest aż tak trudne.

- Oczywiście wiedza merytoryczna jest niesłychanie ważna - przyznaje Beata Cholewka, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia. - Ale najważniejsze są cechy tej osoby, która decyduje się towarzyszyć innym w zdrowiu, i w chorobie.

Pielęgniarek nie omija na przykład zespół wypalenia zawodowego. Nadchodzi taki dzień, w którym przestają sobie radzić z obciążeniem problemami pacjentów, kiedy dowiadują się o jeszcze jednym dziecku, które ciężko choruje lub o następnej młodej dziewczynie, która umiera z powodu nowotworu. Jak wtedy obudzić w sobie chęć służenia innym?

- Myślę, że trzeba po prostu kochać ludzi, lubić z nimi przebywać. I szukać wsparcia w swoim środowisku - stwierdza Beata Cholewka. Chociaż jest to naprawdę wymagająca misja, daje poczucie spełnionego obowiązku i prawdziwej więzi z drugim człowiekiem.

W audycji także rozmowy z dr. Piotrem Boguradzkim z WUM w Warszawie o postępach badań i diagnostyki w tzw. chorobach rzadkich oraz z informatykiem Agnieszką Pioruńską o telemedycynie i roli matematyki w procesie leczenia w świetle Światowego Dnia Społeczeństwa Informatycznego.

(AK)

Rozmawiał Artur Wolski.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać dźwięk "Pielęgniarstwo. Misja - życie" w boksie "Posłuchaj" w ramce powyżej.