Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 10.12.2010

Coraz lepsza opieka medyczna

Dokształcają się, by móc lepiej pomagać innym. Polskie pielęgniarki wciąż chętnie uczą się nowych rzeczy.
Coraz lepsza opieka medycznafot. east news
Posłuchaj
  • Wieczór Naukowy
Czytaj także

Jednak nie miałyby możliwości poszerzania zawodowych horyzontów, gdyby nie realizowany przez Ministerstwo Zdrowia - Projekt Kształcenia Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Wciągu trzech semestrów uzupełniają swoją wiedzę, nabywają nowe umiejętności i nabierają pewności siebie.

- Studia pomostowe mają zapewnić poprawę usług medycznych w Polsce – nakreślała cele Beata Cholewka, dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia.

Przyznaje, że na efekty dokształcania nie trzeba było długo czekać.

- Na początkowym etapie realizacji zaplanowaliśmy tzw. miękkie efekty tego projektu, czyli wszystko to, co będzie wpływało na stan świadomości, wiedzy i poczucie zawodowe wszystkich osób biorących udział w tym projekcie – tłumaczyła.

Wyniki badań wskazują, że zakładane cele są w pełni realizowane. Projekt przewiduje kształcenie pielęgniarek i położnych na studiach podyplomowych.

Właśnie takie studia ukończyła Magdalena Pawlak z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, która była gościem „Wieczoru Naukowego”. Podczas rozmowy z redaktorem Arturem Wolskim przyznała, że nie łatwo było po wielu latach przerwy wrócić do nauki, ale było warto.

Dzięki programowi Ministerstwa Zdrowia zrealizowała swoje zawodowe ambicje i uzupełniła wiedzę z zakresu medycyny.

- Najtrudniejszym przedmiotem była neurologia – opowiada Pawlak.

Najwięcej czasu zajęło jej przyswajanie wiedzy zakresu nowych metod leczenia. Przyznaje także, że mimo iż od wielu lat pracuje w zawodzie to jednak wiedza teoretyczna różni się od praktycznej.

- Te studia same w sobie dają możliwość poznania pielęgniarstwa z innej strony, skorzystania z wiedzy specjalistów, którzy potrafią coś przekazać, wytłumaczyć. To jest bardzo pomocne - mówiła podczas „Wieczoru Naukowego”.

Zgodnie z ministerialnymi założeniami z projektu skorzysta co najmniej dwadzieścia cztery tysiące pielęgniarek lub położnych. Oznacza to, że w Polsce będzie o tyle więcej lepiej wykształconego personelu medycznego.

Jak zapowiedziała Beata Cholewka, Ministerstw Zdrowia będzie chciało kontynuować projekt.

Aby wysłuchać całej audycji Artura Wolskiego wystarczy kliknąć w "Wieczór Naukowy" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

(mb)