Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Szozda 03.05.2012

Konstytucja 3 maja była rewolucją w skali świata

Konstytucja 3 maja jest wzorcem do dziś. Zlikwidowanie liberum veto było ograniczeniem wolności. To była odwaga. Dziś czasem brakuje tej odwagi, by dbać o jakość państwa.
Fragment obrazu Jana Matejki Uchwalenie Konstytucji 3 majaFragment obrazu Jana Matejki "Uchwalenie Konstytucji 3 maja"

Konstytucja współczesna była uchwalana, gdy Polska aspirowała do Unii Europejskiej. W Konstytucji nie ma zapisów, które opisują Polskę, jako członka europejskiej wspólnoty. Powinny się tam znaleźć zdania choćby dotyczące przyjęcia przez Polskę europejskiej waluty. Prezydent Bronisław Komorowski przedstawił takie zmiany, ale zabrakło czasu na ich uchwalenie. Trzeba do tych wypracowanych formuł wrócić, nawet jeśli nie śpieszy się nam do wejścia do strefy euro.

W naszej ustawie zasadniczej nie ma także słowa o tym, jaka jest procedura wyjścia z Unii Europejskiej. W czasach obecnego kryzysu takie zapisy powinny się znaleźć. Nikt nie życzy sobie wychodzenia z UE, ale kryzys ma swoją dynamikę i może okazać się, że wyjście z UE będzie konieczne. Wtedy nasza ustawa zasadnicza nie daje nam wskazówek, jak to robić.

Konstytucja nie jest niestety raz zadana, a do jej zmiany potrzeba odpowiedniej większości. Jeśli taka większość się pojawi, wtedy będzie można ją dostosować do zmieniającej się rzeczywistości. Powinny się w niej znaleźć zapisy na przykład dotyczące prawa pracy. Nie takie, które umożliwiałyby roszczenia, ale takie, które nadają kwestiom socjalnym odpowiednią rangę.

Zmian trzeba wprowadzić wiele. Posłuchaj całej debaty, by dowiedzieć się, jakie zmiany powinny zostać wprowadzone w Konstytucji Rzeczypospolitej.

Uczestnikami debaty konstytucyjnej w Jedynce prowadzonej przez Zuzannę Dąbrowską byli Jerzy Stępień – były Szef Trybunału Konstytucyjnego, Teresa Liszcz – sędzia Trybunału Konstytucyjnego, prof. Piotr Winczorek– konstytucjonalista, Michał Seweryński – przewodniczący Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Krzysztof Łaszkiewicz – minister w Kancelarii Prezydenta, Ryszard Kalisz – przedstawiciel prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, oraz Piotr Ziętarski, przewodniczący Komisji Ustawodawczej Senatu.

AS

>>>Przeczytaj zapis całej debaty