Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 01.09.2012

Prawdziwe igrzyska odbywają się dopiero teraz

Zdrowy sportowiec ma mnóstwo energii, ma pomoc, ma zazwyczaj sporo pieniędzy na przygotowania. Tego wszystkiego nie mają sportowcy niepełnosprawni.
Igrzyska paraolimpijskie w LondynieIgrzyska paraolimpijskie w LondyniePAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Brytyjska telewizja skwitowała niedawno zakończone Igrzyska Olimpijskie w Londynie krótkim tekstem - dziękujemy za rozgrzewkę, teraz przyszedł czas na prawdziwych herosów. Tak Channel 4 określiła sportowców niepełnosprawnych, którzy do 9 września będą walczyć o medale na paraolimpiadzie w Londynie.
- Jest to nie do opisania, co niepełnosprawny musi zrobić, żeby pokonać wszystkie trudności, aby zaczął trenować, a potem, żeby zdobył medal - mówi w Lecie z Radiem Jadwiga Polasik, która na igrzyskach zdobyła pięć medali, w tym trzy złote w konkurencji floretu na wózkach. - Przeciętny człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy, ile taki człowiek musi zrobić, aby pokonać najpierw siebie, a potem rywala i zdobyć medal - dodaje.

Hannah
Hannah Cockroft z Wielkiej Brytanii w wyścigu na 100 metrów

Sportsmenka podkreśla, że sport dla niepełnosprawnych to również forma rehabilitacji. Boli ją, że niektórzy z lekceważeniem podchodzą do zmagań osób niepełnosprawnych. Od 1972 roku polscy reprezentanci na igrzyskach paralimpijskich zdobyli 657 medali, w tym 240 złotych.


Posłuchaj całej rozmowy z Jadwigą Polasik.


Rozmawiała Karolina Rożej.
(ag)