Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 22.03.2013

Bezdomni uczą się wydawać pieniądze

Jak planować wydatki, co kupić za pierwsze zarobione pieniądze, w jaki sposób przetrwać miesiąc bez zaciągania pożyczek? Tego uczą się uzależnieni od alkoholu i narkotyków w ośrodkach Monar.
Jak wygląda życie na ulicy?Jak wygląda życie na ulicy?Glow Images/East News

Terapeuci i ekonomiści przygotowali program edukacji finansowej czyli "ABC budżetu domowego, oszczędzania i pożyczania". Projekt ma pomóc w powrocie do normalnego życia po opuszczeniu ośrodków.
- Program, który im przekazujemy, zawiera podstawowe umiejętności z zakresu gospodarowania finansami osobowymi - mówi Przemysław Bogusz, koordynator projektu. Oznacza to odpoiwedzi na pytania, jak planować budżet, jak korzystać z podstawowych usług i produktów bankowych, jak unikać spirali zadłużenia, ale również jak odnaleźć się na rynku pracy, a dla ludzi przedsiębiorczych, jak założyć własną firmę.
Zajęcia zaczynają się od wyliczenia, ile uczestnicy szkolenia wydali pieniędzy na alkohol lub narkotyki. - Bardzo lubię takie narzędzie, które nazywa się litraż - wyjaśnia terapeutka Jagoda Władoń. To jest opisanie budżetu, który pochłonął nałóg. Uzależnieni próbują dzienną, potem tygodniową i roczną stawkę pomnożyć przez czas życia w nałogu. - Wychodzi im porażająca suma - zauważa terapeutka.
Osoby, które wyszły z nałogu, zazwyczaj znajdują legalną pracę, zaczynają zarabiać, wynajmują mieszkanie. I są bardzo podatne na kuszące oferty bankowe, bo przez lata były złaknione dóbr materialnych, takich choćby, jak nowoczesny telewizor. A nie zawsze stać ich na to. Szkolenie ma na celu uświadomić, że mogą wpaść w pętlę zadłużenia.
Posłuchaj całej relacji Agnieszki Jas.
(ag)