Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 08.08.2013

Od trzepaka po szczyty - wspinaczka rozwija całe ciało

- Jeżeli ktoś jest w stanie zrobić 10 przysiadów na dwóch nogach już może zacząć się wspinać. Ale nie sprawność fizyczna jest najważniejsza, a to, co mamy w głowie - podkreśla instruktor wspinania Grzegorz Mróz.
Od trzepaka po szczyty - wspinaczka rozwija całe ciałoRüdiger/Wikimedia Commons/lic. CC 3.0

Grzegorz Mróz , instruktor wspinania w szkole GOUP wyjaśnił na początku audycji "Lato z Radiem" , że wspinaczka skałkowa dzieje się w naturze natomiast ściankowa dotyczy wspinania po sztucznych obiektach stworzonych przez człowieka.

Grzegorz
Grzegorz Mróz

- Wspinaczka na sztucznych obiektach daje nam możliwość ingerencji i dostosowania stopnia trudności do naszego poziomu. W naturze walczymy ze swoimi słabościami, musimy dostosować się do natury i to, wydaje mi się, jest trochę trudniejsze - wyjaśnił w rozmowie z Małgorzatą Raduchą .

W Polsce wspina się około 100 tysięcy osób. - Przy wspinaczce skalnej zazwyczaj są dwie osoby: asekurant i wspinacz, solo można wspinać się na bardzo wysokim poziomie umiejętności, a by zdobyć jakąś górę potrzebna jest wyprawa grupy 10-15 osób - opowiada instruktor.

Grzegorz Mróz podkreśla, że wspinanie - obok pływania i gimnastyki artystycznej - jest tą dyscypliną, która rozwija wszystkie mięśnie. - Uczy też koordynacji, a dopiero na końcu jest siła. Można zacząć się wspinać w każdym wieku - podkreśla.

Jak wygląda współpraca asekuranta i wspinacza? Jakie znaczenie przy wspinaniu ma strach i co Grzegorz Mróz uznaje za swój największy sukces? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Przez całe wakacje zapraszamy na weekendowe koncerty oraz do słuchania audycji "Lato z Radiem" codziennie na antenie radiowej Jedynki – od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-13.00 oraz w niedzielę w paśmie 10.00-13.00.

(asz)