Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 11.12.2013

Papież Franciszek Człowiekiem Roku tygodnika "Time". Watykan: papież nie szuka poklasku

- Decyzja tygodnika "Time" ma pozytywne znaczenie dla przesłania pontyfikatu papieża Franciszka - oświadczył rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.
Papież FranciszekPapież FranciszekPAP/EPA/CLAUDIO PERI

Franciszek został wybrany Człowiekiem Roku amerykańskiego tygodnika "Times". Redaktor naczelna pisma Nancy Gibbs wyjaśniła, że papież w niezwykły sposób odmienił ton i postrzeganie jednej z najpotężniejszych na świecie instytucji. - To, co czyni tego papieża wyjątkowym, to tempo, w jakim poruszył wyobraźnię milionów ludzi, którzy w ogóle utracili nadzieję jeśli chodzi o Kościół - uzasadniła.
"Papież nie szuka poklasku"
- To pozytywny znak, że jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień prasy międzynarodowej przyznano temu, kto głosi na świecie wartości duchowe, religijne i moralne i w sugestywny sposób wypowiada się na rzecz pokoju i większej sprawiedliwości - powiedział rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.
Ksiądz Lombardi podkreślił, że papież nie szuka poklasku, "bo pełni posługę głoszenia wszystkim Ewangelii miłości Boga". Jeśli jednak wyróżnienie to oznacza, że wielu ludzi go zrozumiało, będzie z niego rzecz jasna zadowolony. - Jeżeli jego orędzie przyciąga kobiety i mężczyzn i niesie im nadzieję, papież nie może być z tego niezadowolony - zaznaczył.
Jak dodał watykański rzecznik, przyznanie Franciszkowi tytułu Człowieka Roku nie dziwi, gdy weźmiemy pod uwagę rozgłos i uwagę, z jakimi spotkały się jego wybór i początek pontyfikatu.

W 1962 Człowiekiem Roku został Jan XXIII, a w roku 1994 - Jan Paweł II.

Papież Franciszek
Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany na 266. następcę świętego Piotra drugiego dnia konklawe, 13 marca 2013 roku. Przyjął imię Franciszek.

Franciszek jest pierwszym papieżem z kontynentu amerykańskiego, a także pierwszym spoza Europy od czasu papieża Grzegorza III (pontyfikat 731-741). Jest również pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym zakonnikiem od czasu papieża Grzegorza XVI (pontyfikat 1831-1846).

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Studiował w seminarium w Villa Devoto koło Buenos Aires. Nauki humanistyczne zgłębiał w nowicjacie w Chile, a w Colegio Maximo San José w San Miguel koło Buenos Aires obronił licencjat z filozofii, studiował także literaturę, psychologię oraz teologię.

Święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 roku, a ostatnią profesję złożył 22 kwietnia 1973. W 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, a pięć lat później został promowany na arcybiskupa-koadiutora tej archidiecezji. Od 1998 pełnił funkcje m.in. Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny.
W lutym 2001 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera S. Roberto Bellarmino. Kardynała Bergoglio wymieniano w gronie tzw. papabile, czyli potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym w kwietniu 2005 roku Janie Pawle II. W latach 2005-2011 był przyszły papież przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''