Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Kwasnicka 27.02.2014

Czym w raka? Najbardziej oczekiwane terapie w onkologii

Na całym świecie wzrasta liczba zachorowań na raka. Najczęściej jest to rak płuc, piersi, jelita grubego, żołądka czy wątroby. Całe szczęście postęp dokonuje się także w leczeniu.
Czym w raka? Najbardziej oczekiwane terapie w onkologiiGlow Images/East News

Diagnostyka to podstawa. Jaka jest jej najlepsza ścieżka w onkologii? - To postępowanie interdyscyplinarne. Spotykają się chirurg, onkolog i radioterapeuta i razem proponują wielosekwencyjne leczenie dla konkretnego chorego. Dzięki temu nie ma potrzeby oczekiwania na kolejny etap leczenia, ale jeden następuje płynnie po drugim, a chory ma pewność, że jest dobrze leczony - mówi prof. Piotr Wysocki z warszawskiego Centrum Onkologii. Coraz więcej wiemy na temat tego, jak rozwijają się nowotwory i jak je leczyć. Wiemy, jak wyglądają mechanizmy genetyczne, które rządzą chorobą nowotworową. Ich znajomość ułatwia dopasowanie terapii.

Istnieje wiele metod leczenia, na przykład leczenie celowane - zaprojektowane, aby uderzać w konkretne punkty molekularne, wadliwe mechanizmy zachodzące w białkach ciała.
Coraz popularniejsze są szczepionki przeciwnowotworowe. - Istnieją pewne szczepionki, które zmniejszają ryzyko zachorowania, na przykład szczepionka przeciwko brodawczkowi, zakażenie którym może powodować raka szyjki macicy. Podobnie jest z zapaleniem wątroby - wyjaśnia prof. Wysocki. - Inną sprawą są jednak szczepionki dla chorych, którzy już zmagają się z rakiem. Leki takie maja pomóc chorym w walce z rakiem. Istnieją pierwsze preparaty tego typu. Jest cała grupa szczepionek na raka trzustki czy zaawansowanego raka gruczołu krokowego. Badane są też szczepionki, które wspomagają układ immunologiczny - dodał.

W diagnostyce pomocne są też testy genetyczne. Jakie? - Robimy badania, które dotyczą zmian w budowie poszczególnych genów - mówi prof. Barbara Pieńkowska-Grela, genetyk z Centrum Onkologii. - Badamy zmienioną nowotworem tkankę. Sprawdzamy zaburzenia genów. Robimy też klasyczne badania chromosomów. Te muszą być wykonywane na tkance świeżo pobranej od pacjenta. Skłaniamy jego komórki do rozmnażania in vitro i łapiemy je "na gorącym uczynku", tj. porównujemy ich chromosomy z prawidłowym wzorcem, co pozwala nam ocenić miejsce i ilość zaburzeń w komórce nowotworowej - wyjaśniła.

Jakie są inne nowoczesne terapie onkologiczne? Czy są dostępne w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której wystąpili także Wojciech Matusewicz, dyrektor Agencji Oceny Technologii Medycznych oraz prof. Rafał Dziadziuszko - Krajowy Konsultant ds. Radioterapii.
Audycję poprowadził Artur Wolski.

"Wieczór odkrywców" na antenie Jedynki w każdy wtorek o godz. 21.30.

(ew)