Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 16.05.2014

Stoicki spokój receptą na trudne czasy

Jak przekuć wiedzę filozoficzną na lepsze życie? Mądrości starożytnych filozofów - stoików wykorzystuje się dziś jako metodę terapeutyczną. Jak to działa?
Stoicki spokój receptą na trudne czasyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Jak przekuć wiedzę filozoficzną na lepsze życie? (Problem z głowy/ Jedynka)
Czytaj także

Pojawiła się nowa metoda terapii psychologicznej oparta na elementach filozofii stoickiej. O tym jak żyć mądrze, dobrze i szczęśliwie porozmawialiśmy z Piotrem Stankiewiczem, autorem książki "Sztuka życia według stoików" oraz doktorem Tomaszem Mazurem, założycielem Centrum Praktyki Stoickiej.
Dr Tomasz Mazur o Centrum Praktyki Stoickiej mówi, że jest to rodzaj eksperymentu duchowego zakrojonego na szeroką skalę. - Stoicyzm jest piękną heroiczną postawą wobec przeciwności losu, pełną dumy i godności. To mnie zawsze fascynowało estetycznie i intelektualnie - mówi doktor.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

W czasie jednego z wykładów dr Mazur zwrócił studentom uwagę, że obecnie wielu ludzi interesujących się duchowością sięga po różne techniki i praktyki wschodu, podczas gdy w tradycji kultury zachodniej mamy rzeczy, o których warto sobie przypomnieć, jak np. stoicyzm. Usłyszał na to odpowiedź, że dzieje się tak, ponieważ nie ma stoickich mistrzów. - Pomyślałem wtedy, że faktycznie stoicyzm jest tylko w książkach, jest to teoria akademicka. Stwierdziłem, że trzeba zobaczyć, czy to jest aktualne i wartościowe i przetestować to - wyjaśnia.
Doktor zdecydował się spróbować, również ze względu na swoją osobistą sytuację i okazało się, że to się sprawdza. Zaczął organizować spotkania i dostał dużo informacji zwrotnych o skuteczności tej metody terapeutycznej. - I ja to po prostu robię dalej - dodaje dr Mazur. Stoicyzm jako rodzaj sztuki życia doktor zaczął testować na sobie 5-6 lat temu. 
Piotra Stankiewicza do stoicyzmu popchnęło zastanawianie się nad tym jak żyć i jak radzić sobie z tym, co nam się przydarza. - Zastanawiałem się, w jaki sposób można myśleć o stoicyzmie poza płaszczyzną osobistą, jak przetłumaczyć go na dzisiejsze czasy i jak go opisać. Efektem tych rozważań jest moja książka "Sztuka życia według stoików" - mówi autor.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Marcin Saran, który uczestniczył w spotkaniach Centrum Praktyki Stoickiej przyznaje, że stoicyzm pozwala mu zmniejszyć poziom stresu i inaczej spojrzeć na trudne sytuacje. - Istnieją inne metody, ale to, co podoba mi się w stoicyzmie, to zupełnie inne podejście do tego jak radzić sobie z tymi problemami. Rozwiązanie leży wewnątrz nas, w tym jak sami postrzegamy to, co się dzieje wokół nas - mówi.
Czy trudno w XXI wieku zostać stoikiem? Jak można to uczynić? Czy nic nie jest w stanie wyprowadzić stoika z równowagi? Posłuchaj całej audycji.
Audycję "Problem z głowy" prowadziła Katarzyna Jankowska.

sm/ag