Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 09.07.2014

Dramat chorych na raka. Czy nowa strategia skróci i ułatwi drogę pacjenta?

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia za kilkanaście lat nowotwory będą główną przyczyną zgonów na świecie. W Polsce w ciągu ostatnich 30 lat liczba zachorowań na raka podwoiła się. O tym, jak skutecznie walczyć z chorobami nowotworowymi rozmawialiśmy w "Wieczorze odkrywców".

Profesor Jacek Jassem, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz inicjator i kierownik projektu Strategia Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024 uważa, że chory onkologicznie pacjent to bohater. Przejście przez cały proces diagnostyki i leczenia nowotworu jest często w Polsce drogą przez mękę. - I to jest głównym motywem naszego działania, by zacząć od tych rzeczy, które można wyprostować, naprawić i uprościć w naszym systemie. Nie mówimy o tym, co jest nieosiągalne ze względu na bariery finansowe, tylko o zmianach, które są proste i udało się je wprowadzić w innych krajach, więc w Polsce również mogą być realizowane - mówi prof. Jassem.
Jego zdaniem słabością polskiego systemu jest brak kompleksowego wypełniania jej zadań. - Chory otrzymuje jakąś usługę, a następnie informacje, że ma się zgłosić na kolejny etap leczenia i sam musi sobie to zorganizować. Tymczasem leczenie w onkologii to obecnie wielodyscyplinarny proces, składający się z wielu różnych etapów - wyjaśnia gość Jedynki.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Dlatego w centrum uwagi wszystkich proponowanych w Strategii rozwiązań jest pacjent. Mają one usprawnić wczesne wykrycie choroby, ułatwić i przyspieszyć ścieżkę diagnostyczno-terapeutyczną, zapewnić najlepszy możliwy sposób leczenia, ułatwić rehabilitację fizyczną i psychiczną po leczeniu, poprawić jakość życia, ułatwić wyjście z choroby oraz wspierać zaspokajanie psychologicznych i społecznych potrzeb chorych.

Takie podejście, zdaniem prof. Jassema, pozwala także na spojrzenie na raka oczami chorego. Ma to znaczenie, gdyż punkt widzenia chorego jest inny i może wskazywać na elementy, które łatwo przeoczyć. - Choroba jest nieszczęściem nie tylko człowieka, którego dotyka, ale również jego otoczenia i rodziny. To zawsze punkt zwrotny w życiu. Dlatego trzeba to zrozumieć, wczuć się. Jako lekarze staramy się jak najlepiej spełniać swoją rolę - opowiada profesor.

Jakie są szczegółowe cele Strategii? W jaki sposób można uprościć procedury? Posłuchaj całej audycji.

"Wieczór odkrywców" poprowadził Krzysztof Michalski.

(sm/asz)