Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 20.12.2014

To człowiek jest pamięcią. Jak nauczyć się wybaczać?

Jak można wybaczyć, gdy nikt nie przeprasza? - Tak samo, jest tylko trudniej - mówi w Jedynce Magdalena Tulli.
Czy są krzywdy, których wybaczyć się nie da?Czy są krzywdy, których wybaczyć się nie da? Glow Images/East News

"Trudno przebaczyć komuś, kto mówi, że robisz z igły widły. Trudno przebaczyć komuś, kto nie ma sobie nic do zarzucenia. Ludzie nie umieją przełknąć krzywdy, za którą nikt nie przeprasza, więc próbują oddać ją temu, od kogo przyszła" - pisze w najnowszej książce "Szum" Magdalena Tulli.
Pisarka wyjaśnia, że nie można żyć jak człowiek, jeśli się dźwiga wszystkie swoje krzywdy na plecach. Przebaczenie, według niej, nie przychodzi na pstryknięcie palcami, nie jest to nic słodkiego ani ślicznego; po prostu przychodzi, gdy nie może już być inaczej i nie ma się siły. 
Zuzanna Celmer, psychoterapeutka wyjaśnia, że jako dorośli mamy wybór, co do tego, jak chcemy postrzegać siebie i swoje życie. - To nie znaczy, że zapominam o tym, że kiedyś zostałam skrzywdzona, tylko mogę podjąć decyzję: albo będę się tym zadręczać i trzymać to w sobie, albo zaakceptować przeszłość, zrzucić to z serca i nie przeżywać tego więcej - mówi psychoterapeutka. 
Ważne przy tym jest to, by nie rozpamiętywać osoby, która wyrządziła nam krzywdę, bo będziemy ją wówczas napełniać naszą życiową energią i stanie się ona centralną postacią naszego życia. - Najważniejsze są nasze myśli i uczucia, a "wybaczam" to nie znaczy "zapominam" albo, że chcę się zaprzyjaźnić - podkreśla Zuzanna Celmer.
***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadziła: Nina Karczmarewicz

Goście: Magdalena Tulli (pisarka, autorka książki "Szum"), Zuzanna Celmer (psychoterapeutka)
Data emisji:
19.12.2014
Godzina emisji:
godz. 21.14
(sm, pg)