Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 13.10.2015

Wstyd - przykre uczucie, które łączy nas wszystkich

- Ze wstydem jest ciężko, ponieważ nawet jeśli dziecko jest onieśmielone, to rodzice każą mu to przełamać. Mamy trudność z akceptacją tego uczucia, a przecież jest to jedna z emocji, która jest w każdym z nas - mówi Marta Stasiełowicz, psycholog.
Posłuchaj
  • Marta Stasiełowicz i Anna Olczyk-Grabowska o wstydzie i nieśmiałości (Problem z głowy/Jedynka)
Czytaj także

Wstyd, jak podkreślają goście radiowej Jedynki, powoduje duże poczucie dyskomfortu i jest strachem przed oceną innych lub nas samych we własnych oczach. Wstyd zawsze powstaje w relacjach z innymi ludźmi, ale to również oni pomagają go uleczyć. - W poradzeniu sobie z tym uczuciem na ogół pomaga inna osoba. Pierwszym etapem uzdrowienia jest wypowiedzenie wstydu, następnym zaś to, że ktoś może nas wysłuchać z empatią, miłością i szacunkiem - mówi Marta Stasiełowicz.

Psycholog i towarzysząca jej w studiu Anna Olczyk-Grabowska są zgodne, że dzieciom jest łatwiej mówić o wstydzie, jeśli w domu panuje atmosfera wzajemnego szacunku i otwartości. - Pomocne jest również to, jeśli rodzice mówią o własnym wstydzie, bo wówczas dzieci wchłaniają tę naukę poprzez naśladowanie. Śmiem twierdzić, że większość dorosłych, którzy o tym nie mówią, nie spotykała się z tym w dzieciństwie i w ich domach nie było otwartości - opowiada trenerka umiejętności psychologicznych.

W audycji wyjaśniliśmy również, jaka jest różnica pomiędzy nieśmiałością a wstydem, czym różni się wstyd u dorosłych i dzieci oraz jakie są sposoby na jego przezwyciężenie.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Goście: Marta Stasiełowicz (psycholog, coach), Anna Olczyk-Grabowska (trenerka umiejętności psychologicznych, pedagożka, animatorka kultury)

Data emisji: 12.10.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/pg