Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 10.11.2015

Szanuj zdrowie, oszczędzaj słuch

Najnowsze badania dotyczące zmęczenia słuchowego dowodzą, że prowadzi ono do długotrwałego podwyższenia ciśnienia krwi i zaburzeń krążenia. Może to się przeradzać w chorobę nadciśnieniową i prowadzić do zawałów.
Posłuchaj
  • Dr Elżbieta Włodarczyk i prof. Henryk Skarżyński o skutkach zmęczenia słuchowego w ośrodkowym układzie nerwowym (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Zmęczenie słuchowe pogarsza nastrój, co wpływa na obniżenie wydajności pracy i jest przyczyną absencji chorobowych - potwierdzają to badania prof. Fransa Coninksa z Uniwersytetu w Kolonii. Zmęczenie słuchowe zaburza również metabolizm człowieka. W długotrwającym hałasie (np. praca w korporacjach i redakcjach w tzw. open space'ach) należy też szukać przyczyn uporczywych bólów głowy.

Te oraz inne skutki zmęczenia słuchowego w ośrodkowym układzie nerwowym, w świetle najnowszych badań, omawiają w audycji dr Elżbieta Włodarczyk i prof. Henryk Skarżyński ze Światowego Centrum Mowy i Słuchu w Kajetanach. Tłumaczą także, dlaczego jedni słyszą lepiej na ucho lewe, a inni na prawe oraz jakie ma to konsekwencje w przyswajaniu wiedzy i zawieraniu umów biznesowych.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr Elżbieta Włodarczyk i prof. Henryk Skarżyński (Światowe Centrum Mowy i Słuchu w Kajetanach)

Data emisji: 9.11.2015

Godzina emisji: 21.31

pg/tj